Wednesday , 1 December 2021
eur g8ff142549 640

Sotsiaalkomisjon toetas pensionide baasosa erakorralist suurendamist

Riigikogu sotsiaalkomisjon saatis esimesele lugemisele eelnõu, mis näeb ette suurendada 2023. aasta jaanuarist pensioni baasosa ja rahvapensioni 20 euro võrra.
Sotsiaalkomisjoni esimees Siret Kotka ütles, et veidi enam kui aasta pärast erakorraliselt tõusev pension on oluline samm viimaste aastate sarnaste teadete reas. „Suure osa meie pensionäride seis ei ole küll kaugeltki roosiline, kuid vähehaaval liigume selles suunas, et suudame pakkuda kõigile oma eakatele inimväärset elu ja väärikat vananemist,“ märkis ta.

Sotsiaalkomisjoni juht lisas, et indekseerimise ja erakorralise pensioni baasosa 20-eurose tõusu abil kasvab 1. aprillist 2023. aastal pensioni baasosa 295,1 euroni ning keskmine 44-aastase pensionistaažiga vanaduspension eeldatavalt 654 euroni. „See mõjutab ületuleval aastal ligi 321 000 inimese, nende seas kõigi vanaduspensionäride, töövõimetuspensionäride ja toitjakaotuspensionäride pensione. Pensioni baasosa tõstmine ei mõjuta eripensionäride pensione ja rahvapensioneid,“ selgitas Kotka.

Kotka sõnas, et paraku on ligi 3200 inimest suures vaesusriski ohus, kuna neil ei ole vanaduspensionieas piisavalt pensionistaaži, milleks on 15 aastat. Neile mõeldud rahvapensioni määr on tänavu aprillist alates 255 eurot ning selle erakorralise 20-eurose tõusu abil kasvab 1. aprillil 2023. aastal pärast indekseerimist eeldatavalt 314 euroni.
Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt märkis, et väike pensionitõus teeb kindlasti tuhandetele eakatele rõõmu, kuid eakate hakkamasaamise tagamisel on Eestil veel pikk maa minna. „Me peame tagama miinimumprogrammina vähemalt selle, et inimene suudab pensionist tasuda oma hooldamiskulud. 20-euroste sammudega vähehaaval selle suunas liikumine võib tähendada paraku seda, et meie hoolekandesüsteemi oluliseks osaks jääb veel pikkadeks aastateks omaste rahakott. On väga kurb, et koalitsioon ei ole toonud Riigikogusse järgmise aasta riigieelarvet, kus baasosa tõuseks ja ka keskmise pensioni tulumaksuvabastus rakenduks juba 2022. aastal,“ rääkis Kütt
Pensioni baasosa on vajalik selleks, et I samba pension tagaks äraelamist võimaldava pensioni ka madalama palgaga ja lühema pensionistaažiga inimestele. Pensioni baasosa tõstmisel ei ole pensionäridel vaja esitada taotlust selle saamiseks. Nii nagu indekseerimine, toimub ka täiendav baasosa tõus automaatselt.

Jaga

Vaata ka:

louis hansel wVoP Q2Bg A unsplash scaled

Ministeeriumi teatel käivad väljas söömas vaid jõukamad inimesed

Programmi Eesti Maitsed juht Aivar Hanson käis toitlustussektori nimel välja ettepaneku, mis aitaks niigi keerulisse …

Tanel Kiik crop scaled

Terviseminister Tanel Kiige väljavahetamisel võib olukord hoopis hullemaks minna

Tänasest Kaja Kallase portreeloost selgub muu hulgas, et peaminister ei taha tervise- ja tööminister Tanel …

jaunt and joy of EmRp0jwg unsplash scaled

USA: Venemaa võimaliku kava kohta tungida Ukrainasse on tõendeid

USA on näinud asitõendeid, mis viitavad võimalikule Venemaa sissetungi kavale Ukrainasse, ütles kolmapäeval Ühendriikide välisminister …

collin armstrong 8FxJi5wuwKc unsplash scaled

T​artu Prismas kasutati maskita kliendi peal jõudu.

Laupäeva hilisõhtul Tartus Sõbra Prismat külastanud noormees sattus nägema enda sõnul mõistmatut olukorda. «Selle asemel, …