vanainimene

Sotsiaalkaitseminister: Maksumuudatused halvendavad palju pensionäride olukorda

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo küll kooskõlastas valitsuse maksuseaduste muutmise seaduse eelnõu, kuid lisas sinna mitmeid märkuseid ning rõhutas pensionäride olukorra halvenemist.

Riisalo tõi välja, et maksuseaduste muutmise seaduse eelnõud on saadetud ühtse kirjana ja see planeeritakse teha ühtse komplektina, kuigi selles sisalduvad eelnõud on erinevad ja eristatavad ning eelnõude seletuskirjades puudub ühtne vaade.

“See tähendab, et ei ole vaadatud, millistel detsiilidel muudatustest kokkuvõtlikult kulud kasvavad kiiremini kui tulud või kellel tulud on suuremad kui kulud.”

Riisalo märkis, et tulumaksuseaduse seletuskirja järgi on 1. kuni 6. detsiili aastane tulumaksu rahaline võit kuni 100 eurot aastas (kahel esimesel detsiilil 0 eurot), aga nende kohta ei ole käibemaksu muudatuste juures käsitletud rahalist kulu, mis võib olla suurem kui tulumaksumuudatuste rahaline tulu.

Loe ka: OLULINE: Ära kaovad mitmed maksusoodustused, mille arvelt saab riik toetada inimesi vajaduspõhiselt

Loe ka: OLULINE: Maksuvaba tulu muutub.

“Seega käibemaksumäära suurendamine ja ühtse tulumaksuvaba summa loomine võib luua olukorra, kus suhteliselt suuremat koormat kannavad madalama sissetulekuga inimesed. See mõju oleks vastupidine tulumaksuseaduse seletuskirjas tulumaksuvabastuste kaotamise selgitustele,
mille kohaselt “[s]oodustuste kaotamine seevastu aitab tasandada nende
ebaühtlasest jaotusest tulenevat ebaõiglust”.

Eraldi murekoht on Riisalo sõnul pensionäridega, kelle keskmine pension on tulumaksuvaba ja seega nende tulud tulumaksumuudatustega ei suurene, aga kulud käibemaksumäära kahe protsendipunktilise kasvuga suurenevad.

“Seega pensionäride rahaline heaolu nendest muudatuste tulemusena ei parane. Lisaks halveneb pensionäride olukord võrreldes teiste sissetulekugruppidega, sest nagu ka seletuskirjas on kirjas, siis käibemaks on regressiivse mõjuga maks – madalama sissetulekuga grupid kulutavad suurema protsendi oma sissetulekust käibemaksule,” lisas Riisalo.

Teine probleemkoht on Riisalo sõnul seotud seaduste kehtima hakkamisega – käibemaksumäära tõstetakse alates 2024. aasta 1. jaanuarist, aga tulumaksusüsteemi muudatused jõustuvad aasta hiljem ehk 1. jaanuar 2025.

“Sellist erisust ei ole seletuskirjade mõjudes käsitletud ning seletuskirjad vajavad selles vaates täiendamist.,” leidis sotsiaalkaitseminister Riisalo.

Valitsus, kuhu kuulub ka sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, kiitis esmaspäevasel istungil heaks ja saatis riigikokku maksumuudatuste kobareelnõu, millega tõusevad muu hulgas nii käibemaks kui ka tulumaks ning kaob majutusasutuste soodsam käibemaksumäär.

Err.ee

Vaata ka:

TYT 3513

Tartu Ülikooli teadlased avastasid uue ravimikandidaadi agressiivse ajukasvajaga võitlemiseks

Glioblastoom on täiskasvanutel kõige sagedasem halvaloomuline ajukasvaja, mis on äärmiselt agressiivne ja kiire kuluga. Tartu

suhkur

Riigikogu rahanduskomisjon saatis magusamaksu eelnõu esimesele lugemisele

Riigikogu toetas oma tänasel istungil magusa joogi maksu seaduse eelnõu ja saatis selle esimesele lugemisele.

error: Sisu on kaitstud!