Erakorralised uudised
soome

Soome seadus võimaldab inimeste COVID-19 sundtestimist ka sundvaktsineerimist

Sunniviisiliselt ehk vastu tahtmist testi tegema viidatud eestlanna juhtumi valguses on hea teada, et Soome nakkushaiguste seadus on üsna karm: vt mõni oluline lisa lisaks sundtestimisele ka sundvaktsineerimise.

 

Nakkushaiguste seadus annab ametivõimudele õiguse piirata inimese isikuvabadusi tema tahtliku hoolimata. Soome sotsiaal- ja terviseministeeriumi nõunik Anni Virolainen-Julkunen märgib, et võimalikke seaduseid on olemas, aga neid niisama lihtsalt ei kasutata, vahendab  MTV .

Loe ka. Politsei saab õiguse määrata karistusi epideemia ajal kehtestatud piirangute rikkujatele.

 

Nakkushaiguste vastase tegevuse eest vastutab reeglite omavalitsus, tehes omavalitsuse vastutavale arstile. Määrused on haldusotsused, mis tähendab, et neid saab kohtus vaidlustada.

Koroonaga seotud kõige tavalisemad sundmeetmed on karantiini või isolatsiooni määramine. Karantiini määratakse isik, kes võib olla nakatunud, isoleeritud määratakse haigestunud isik.

Loe ka:   Eesti naine, kes rikkus Soomes karantiini reegleid võib ees oodata kuni 10.a vangistus!

 

Karantiini või isolatsiooni määramise isik võib saada karistada, kui ta tema kohta on tehtud otsus ei täida. Isik võidakse lausa vastu tahtmist panna luku taha, kui ta määrust ei täida ja sellega ohustab teiste inimeste elu ja tervist.

Kui inimene on nakkusohtlik ja ei saa aru või ei taha teisi kaitsta, siis on võimalik ta isoleerida vastu tahtmist, rääkis Anni Virolainen-Julkunen. See on päris karm, möönab ta.

Isolatsiooni on kasutatud juba enne koroonat näiteks tuberkuloosi puhul. Karantiini ja isolatsiooniga seotud seotud reeglid inimeste toitlustamiseks, kohtumiste ja sissetuleku kaotusega seotud hüvitiste osas. Nendega tahetakse korvata tekitatud kahju.

Soomes on koroonapandeemia ajal tehtud tuhandeid karantiini ja isolatsiooni otsuseid. Ministeeriumi andmetel aga pole nende otsuste kohta eraldi statistikat, nii näiteks pole teada, kas ja kui palju on tulnud inimeste isoleerida sunniviisiliselt.

Loe ka:   ÕUDNE! Mind lohistati politseiautosse ja politsei kägistas mu kõri ning mulle tehti vägisi COVID-19 test.

 

Praegu on Soome parlamendi menetluses seaduseelnõu, mis puudutab sundtestimist. Sellega laieneb praegune õigus inimestele kehtestatud sundtestimise osas piirkondlikelt valitsusasutustelt (AVI) veel nakkushaiguste eest vastutavale omavalitsuse või ravipiirkonna arstile.

Valitsuse esitatud eelnõu kohaselt on sunniviisiline tervisekontroll, sealhulgas sundtestimine koroona olukorras põhjendatud. See võimaldab teha sunniviisiliselt protseduure, millega ei kaasne inimestele märkimisväärset kahju. Selliste protseduuride hulka kuulub ka ninaneelust võetav koroonaproov. Samas ei ole eelnõu kohaselt võimalik võtta ninaneelust proovi vastu tahtmist, kuna sellega võidakse põhjustada inimestele kahju. Proovi võtmisest keelduv isik võidakse eelnõu kohaselt määrata vastavalt vajadusele kas karantiini või isolatsiooni.

Loe ka:  Soome politsei avaldas täna koroonareeglite korduvas rikkumises kahtlustatava eestlanna Kati Sirelpuu nime ja pildi.

 

Virolainen-Julkunen märgib, et karantiin on isegi parem meede, sest sellisel juhul ei ole ohtu, et isik on negatiivsele testile vaatamata viirusekandja. Karantiini ajal võib isik muuta meelt seoses proovi andmisega. Praktikas on proovi võtmine vastu inimese tahtmist väga raske ja mittesoovitav olukord. Kõik tuleks teha vastastikusel mõistmisel. Ei ole soovitav, et tikku hakatakse ninna suruma vastu inimese tahtmist. Sellise sundtestimiseni ei peaks asi minema. Sellest võib olla rohkem kahju kui kasu nii füüsiliselt kui moraalselt.

Nakkushaiguste seadus nii lisaks sundtestimisele ka sundvaktsineerimise. Virolainen-Julkunen samas loodab, et koroona puhul sundvaktsineerimiseni ei jõuta. Sundvaktsineerimine nõuab valitsuse müüki eraldi eraldi, vt mõeldav näiteks bioterrorismi või rõugete ohu puhul. Sellisel juhul on oht suurem kui koroona puhul.

Sundvaktsineerimine on mõeldud väga harvade eriolukordade jaoks, milleni loodetavasti kunagi ei jõuta, märgib Virolainen-Julkunen. See pole mõeldud praeguse pandeemia jaoks.

Allikas. Eestinen.fi

Vaata ka:

tarokaart minuaeg.com 3

26.05.24 Vali üks kolmest tarokaardist ja saa teada, mida tänane päev sulle toob

Vali üks kolmest tarokaardist ja saa teada, mida tänane Pühapäev 26.05.24 sulle toob. Tarokaardid on

roolijoodik

26.05.24 Ööpäeva tabati 24 roolijoodikut

Eile 25 mai toimus 12 liiklusõnnetust, neist 2 tõukerattaga. Juhtimiselt kõrvaldati 24 alkoholi või narko