Erakorralised uudised
car 63930 1280

Soome kaudu toimub autode salakaubavedu Venemaale sanktsioonidest hoolimata

Soome meediahiid Yle tegi põhjaliku uurimuse, kuidas Euroopa Liidu sanktsioonide kiuste eksportitakse läbi Soome Venemaale kalleid sõiduautosid. Tulemused on üllatavad ja näitavad, kuidas ebaseaduslikud tegevused on osa suurest rahvusvahelisest võrgustikust.

Mis toimub? Svenska Yle vihjetest saadud teabe kohaselt lastitakse sõiduautosid Saksamaal kaubalaevadele ja transportitakse Soome, et neid siis salakaubana Venemaale toimetada. Vaatamata kehtivatele Lääne sanktsioonidele, on Venemaal endiselt suur nõudlus luksusautode järele. Enamik neist autodest jõuab Venemaale Kasahstanist ja Armeeniast – riikidest, mis ei ole kehtestanud Venemaale sanktsioone.

Metoodika Et testida, kas automüüjad rikuvad tegelikult EL-i sanktsioone, otsustas Yle kasutada saatjaid, kinnitades need uutele autodele, mis ületavad Venemaa piiri. Jälgiti autotransporti Vaalimaal, mis suundus Vene piiri poole, mille koormaks olid luksusautod nagu BMW X3 ja Lexus RX350.

Mis juhtus? Autosid, millesse olid paigaldatud saatjad, jälgiti reaalajas. Autod ületasid Venemaa piiri ja suundusid algul Peterburi, seejärel Moskvasse. Hiljem avastati üks auto Siberis Tomskis, olles müügil umbes 100 000 euro eest.

Suurem pilt Yle uurimuse kohaselt võib kaasatud ettevõtete ahel olla üsna pikk, kuid transpordifirmadel on selles keskne roll. Mõned neist firmadest on Venemaa omanduses ja sõidavad regulaarselt Soome sadamatest Vaalimaa piirijaama. Nende tegevus on kiiresti kasvanud, mis on äratanud transpordisektori spetsialistide tähelepanu.

Kes on vastutav? Ühe Venemaa transpordiettevõtte poolt müüdud auto oli varem müügil Venemaa automüügi veebisaidil, kuid auto esialgne päritolu oli Kanada. Kanada eksportfirma lükkas tagasi süüdistused autode müümisel Venemaale. Kuid Tomski autokaupmees kinnitas, et valge Lexus oli pärit Kanadast.

Uurimus näitab, et hoolimata sanktsioonidest, toimub Soome kaudu endiselt aktiivne luksusautode ebaseaduslik eksport Venemaale. Sanktsioonide eiramise probleem on keerukas ja nõuab rahvusvahelist koostööd. Soome välisminister Elina Valtonen väljendas muret, kutsudes üles võtma vastutust ja tõhustama tegevust, et takistada sanktsioonide eiramist.

Loe rohkem Yle artiklist

Vaata ka:

1280px Volkswagen T5 Polis Poliisi Helsinki 2019 2

Soome toll tabas rekordilise kokaiinipartii

aasta juunis paljastas Soome toll suure kokaiinipartii impordi. Kokaiinipartii toodi Rootsi kaudu Soome, kus see

polina kuzovkova duKqXPO5Mdc unsplash

Sel nädalavahetusel on eriti soodne kodus olemine järgmistele tähemärkidele:

Vähk (22. juuni – 22. juuli) Vähk on loomult koduarmastaja, kes hindab turvalisust ja mugavust.