Esmaspäev , 5 juuni 2023
Erakorralised uudised

Sergei Lavrov: Soomlased peaksid oma ajalugu meeles pidama, nad ei olnud süütud

Venemaa välisminister Sergei Lavrov  võttis tänasel pressikonverentsil südameasjaks vabariigi presidendi Sauli Niinistö uusaastakõne ning Soome ja Rootsi NATO otsuse.

Lavrov pidas oma iga-aastase pika pressikonverentsi Moskvas, kus temalt küsiti ka Niinistö uusaastakõne kohta. Niinistö ütles uusaastapäeval, et Venemaa tegi oma rünnakus vale hinnangu, kui uskus, et “massiivne oht surub Ukraina kiiresti põlvili”.

– Paratamatult tuleb meelde sarnasus talvesõjaga, kui Nõukogude Liit eeldas, et marsib kahe nädala pärast Helsingisse. Autoritaarse riigi juhid Stalin ja Putin ei teadnud, kuidas seda olulist tegurit ära tunda. See, et vabas riigis on inimestel tahe ja veendumus. Ja et koos töötav rahvas on tohutu jõud, ütles Niinistö.

Lavrov ütles, et teda üllatas, et Niinistö võrdsustas Vladimir Putini otse Jossif Staliniga . Ta ütles, et peab Niinistö reaktsiooni primitiivseks.

– Soomlased peaksid oma ajalugu meeles pidama. Nad ei olnud süütu osapool ei Teise maailmasõjani viinud protsessides ega ka sõja ajal, ütles Lavrov Kremli poolt aktsepteeritud ajakirjanikele.

Lavrov ütles, et varem hindas Venemaa häid suhteid Soomega, kuid olukord on muutunud.

– Mind üllatab Soome kiiresti muutunud suund ja retoorika. Ilmselt on toimunud meelemuutus. Või on nad alati olnud Venemaa-vastased, kuid varjanud seda.

Lavrov kordas Venemaa teadet, et Soome ja Rootsi võimalik NATO liikmelisus toob kaasa Venemaa poolelt vastumeetmete võtmise.

– Muidugi teeme järeldused selle kohta, kas Soome ja Rootsi saavad NATO liikmeks. Võtame oma piiril kasutusele vajalikud sõjalis-tehnilised abinõud.

Vaata ka:

Eesti annetab Palestiina põgenike abiks 80 000 eurot

Eesti annetab ÜRO Palestiina Põgenike Abi- ja Tööorganisatsioonile Lähis-Idas (UNRWA) 80 000 eurot, mis on mõeldud …