Erakorralised uudised
Palgakonto pettus

SEB hoiatab: levivad palgakonto pettused

Viimastel nädalatel on intensiivistunud palgakonto pettused ehk juhtumid, kus petturid proovivad kätte saada eraettevõtete ja riigiasutuste töötajate töötasu. Nimelt saadavad kurjategijad emaili, kus soovitakse ära vahetada palga laekumise kontonumber uue vastu. Juba on esinenud juhtumeid, kus petturitele on tehtud väljamakseid.

Kuidas palgakonto pettuse skeem toimib?

„Skeem on suunatud ettevõttetele ja riigiasutustele ehk kõigile, kes maksavad välja töötasusid – näiteks, personalitöötajatele ja osakonna juhtidele, kellel on ligipääs palga süsteemidele. Petturid esitlevad end ettevõtte või asutuse töötajana ning teavitavad emaili kaudu oma soovist muuta palga laekumise kontot selliselt, et edaspidi hakkaks töötasu laekuma uuele arvelduskontole. Sagedased on olukorrad, kus töötaja e-postkasti on eelnevalt sisse häkitud ning meil saadetakse töötaja isiklikust postkastist, mistõttu on saatja meiliaadress õige. Lisaks genereerivad petturid ka uusi meiliaadresse, mis võivad olla väga sarnased õigele emailile,“ rääkis SEB turbejuht Kätlin Kukk.

Kuidas petuskeemi õnge langemist ennetada?

  • Kui saate töötajalt emaili, mille sisuks on soov muuta palga laekumise kontot, tuleks esmalt kirja sisu täpsustamiseks töötajale helistada või silmast silma kontakteeruda, et ta saaks oma soovi suusõnaliselt kinnitada.
  • Pöörake tähelepanu saatja emaili aadressile. Hinnake kriitiliselt teksti grammatikat ja ülesehitust. Kuna petturid kasutavad teksti genereerimisel tõlkeprogramme, ei pruugi tulemus olla alati keeleliselt korrektne.
  • Kui kahtlustate, et olete langenud pettuse õnge, puhastage oma arvuti viirusetõrjega, sest petturite poolt saadetud e-kirjad võivad tihti sisaldada ka viirusi.
  • Kui olete langenud pettuse ohvriks, teavitage sellest viivitamatult ettevõtte või asutusega seotud panka, kasutades selleks panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte – mida kiiremini pangaga ühendust võtate, seda tõenäolisem on võimalus sulgeda kõik võimalikud edasist kuritarvitamist võimaldavad teekonnad.

Vaata ka:

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop- Laupäev 13 aprill 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Kaardiks on “Temperants”. See julgustab teid leidma tasakaalu oma

horoskoop

Horoskoop – Laupäev 13 aprill 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna võib sinu fookus olla suunatud sotsiaalsetele suhetele ja

error: Sisu on kaitstud!