Wednesday , 19 June 2024
53750168104 1c7933b600 c

Peaminister kohtumisel Soome presidendiga: EL ja NATO piiririikidena seisame silmitsi ühiste väljakutsetega

Peaminister Kaja Kallas kohtus esmaspäeval Eestis riigivisiidil viibiva Soome presidendi Alexander Stubbiga. Arutati eesseisvaid rahvusvahelisi tippkohtumisi, Ukraina toetamist, Läänemere piirkonna ühenduvust ja julgeolekut ning olukorda Euroopa Liidu ja NATO välispiiril.

„Mul on väga hea meel Alexander Stubbi jälle Eestis tervitada, nüüd juba presidendi ametis,“ ütles peaminister Kaja Kallas. „EL ja NATO piiririikidena on meil palju ühiseid väljakutseid ning Soome ja Rootsi liitumine NATOga on laiendanud meie võimalusi teha koostööd kaitse- ja julgeolekuvallas. Saime arutada ka ettevalmistusi NATO tippkohtumiseks Washingtonis ja Šveitsis toimuval rahutippkohtumiseks. Kui naabrid oma jõupingutused ühendavad, suudavad nad saavutada rohkemat“.

Kallas märkis, et kaitsekoostöö Eesti ja Soome vahel on väga hea ja koos Rootsiga on oluline seada prioriteediks koostöö merel, eriti Soome lahes. Samuti rõhutas Eesti peaminister, et peame koos veenma oma liitlasi ja partnereid pingutama rohkem, et leida raha kaitseinvesteeringute jaoks.  „Et NATO uued kaitseplaanid oleksid täiel määral toetatud kriitiliste võimete ja varudega, on vaja, et kõik liitlased kiirendaksid oma jõupingutusi,“ ütles Kallas. „Ka Euroopa Liidus on meie prioriteediks kaitsevalmiduse tõstmine“.

Eesti peaminister ja Soome president tõid esile ka vajadust tugevdada ühiselt energiajulgeolekut ja meretaristut. Samuti arutati, kuidas seista vastu Venemaa hübriidrünnakutele, sh migratsioonisurvele, ja tõhustada Venemaa suhtes kehtestatud rahvusvaheliste sanktsioonide mõju. „Piiririigid võiksid olla siin eeskujuks ülejäänud Euroopa Liidule. Näiteks tõestab meie tolliasutuste kokkulepe, mis lubab paremini võidelda sanktsioonidest möödahiilimisega, et piirkondlikud meetmed toimivad,“ sõnas Kallas.

Eesti peaminister ja Soome president olid üksmeelel, et Ukraina toetamist tuleb jõuliselt jätkata. Kallas rõhutas, et nii NATO kui Euroopa Liit peavad saatma selge signaali, et Ukraina liitumine nende organisatsioonidega edeneb.  Kallas tutvustas Stubbile ka Riigikogus hiljuti vastu võetud seadust, mis lubab kasutusse võtta Venemaa külmutatud varad Ukraina ülesehitamiseks, ja avaldas lootust, et kiiresti leitakse lahendus ka Euroopa Liidu ja G7 tasemel.

Vaata ka:

kert kingo

Kert Kingo visati Tartu vallavolikogu EKRE fraktsioonist välja

EKRE-sisest kodusõda süvendas hiljutine Tartu vallavolikogu EKRE fraktsiooni otsus, mis viis Helmete lemmiku, Kert Kingo,

Eduard Hvalovski

Politsei otsib 24-aastast Eduard Hvalovskit, kes hoiab kõrvale kriminaalmenetlusest

Eduard Hvalovski on toime pannud mitmeid isikuvastaseid kuritegusid. Hetkel hoiab mees kõrvale kriminaalmenetlusest ning on