soome

Palju Õnne: Soome presidendivalimised võitis Alexander Stubb


Teise vooru presidendivalimistel Soomes, mis toimus pühapäeval, võitis konservatiivse Koonderakonna kandidaat Alexander Stubb, kes edestas roheliste toel kandideerinud endist välisministrit Pekka Haavistot.

Stubb väljendas oma võitu kommenteerides: “See on minu elu suurim au. Vabariigi presidendi ülesanne ületab indiviidi rolli.”

Rääkides välis- ja julgeolekupoliitikast, rõhutas Stubb koostöö tähtsust ning väljendas veendumust uue ajastu saabumise kohta. “Soome seisab silmitsi uute väljakutsetega rahvusvahelistes suhetes, kuid samal ajal oleme ka värsked NATO liikmed. Olen kindel, et Soome jätkab maailma tipus ka tulevikus,” lisas ta.

Stubb rõhutas, et vabariigi presidendi peamiseks ülesandeks on rahu tagamine Soomes ning ta kinnitas, et pühendub sellele ülesandele.

ERR-i reporter Arni Alandi sõnul lubas Stubb jätkata välispoliitikas samal kursil nagu tema eelkäija Sauli Niinistö.

Alandi märkis, et Haavisto ja Stubbi seisukohad olid valimiste lõpuni sarnased ning seetõttu on raske öelda, mis määras Stubbi võidu. “Tõenäoliselt mõjutas otsust teatud detailid, näiteks Stubbi toetus Soome tuumarelvaprogrammile, mida Haavisto ei toetanud,” selgitas ta.

Pekka Haavisto väljendas usku, et Stubbist saab hea president ning tunnustas tema kogemusi ja pädevust.

Valimiste lõpuks, kui üle 99% häältest oli loetud, oli Stubbi toetus 51,6% ja Haavisto toetus 48,4%.

Küsitledes Stubbilt erinevust tema ja lahkuvate presidendi Sauli Niinistö poliitiliste seisukohtade vahel, vastas Stubb: “Loomulikult jätkan tema tegevust. Samas mõistan, et nüüd, mil oleme NATO liikmed, algab uus ajastu. See mõjutab ka presidendi rolli, eriti meie kaitse integreerimisel NATO sõjalisse liitu.”

Stubb lisas: “Iga president toob ametisse kaasa oma kogemused ja isiksuse. Kuid kui mõne aasta pärast saan öelda, et suutsin jätkata Niinistö jälgedes, oleksin väga rahul. Olen valmis panustama kõik endast oleneva,” kinnitas ta.

Presidendivalimiste teises voorus osales Soome siseriiklikult 70,7% valimisaktiivsusega. Kokku andis oma hääle üle kolme miljoni soomlase. 2018. aasta presidendivalimistel oli valimisaktiivsus 69,9%, kuid sel korral polnud teisele voorule vajadust, kuna varasem president Sauli Niinistö oli väga populaarne.

Vaata ka:

euro

Mida teha, kui oled online kasiinos kogu oma raha kaotanud?

Online kasiinos kogu oma raha kaotamine võib olla hirmutav ja emotsionaalselt kurnav kogemus. See olukord

Daniel Gallego

LEITUD: Politsei otsib Viimsi vallas kadunud 71-aastast Kaisat

Täiendus 16.07.24 – Annan teada, et naine võttis lähedastega ühendust ning temaga on kõik korras.