Tuesday , 28 September 2021
laps

OLULINE: Vanemapuhkuse ja -hüvitise muutus 2022.a. Kõigil alla 14.a laste vanematel (mõlemal) on õigus saada 10 tööpäeva lapsepuhkust, e. kokku 20 päeva

Alates 1. aprillist 2022 tekib kõigile alla 14-aastase lapse vanematel õigus saada 10 tööpäeva lapsepuhkust iga alla 14-aastase lapse kohta.

1. Senine rasedus- ja sünnituspuhkus ümber emaplahkuseks ning sünnitushüvitise asemel hakatakse emadele maksma ema vanemahüvitist. Ajutise töövõimetuse asemel saabub emapuhkusest nii vanemapuhkuse liikumine haigekassa asemel hakkab ema vanemahüvitist maksma sotsiaalkindlustusamet. Emapuhkusele on võimalik jääda kuni 70 päeva enne lapse eeldatavat sündi, emapuhkuse ajal on töötamine ema tervisekaitse tõttu piiratud. Kokkuvõtteid luuakse koos esimese etapi muudatustega süsteem, kus vanemapuhkusest ja -hüvitisest osa on soov emale, osa isale ja muu osa vahel vahel jagamiseks.
2. Lapsevanem saab edaspidi vanemahüvitist välja võtta ka kalendripäevade kaupa kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Kui esimene etapi eelnõuga anti igale võimalusele vanemahüvitist kolme aasta jooksul kuu kaupa katkestada ja taasalustada, siis uued muudatused võivad hüvitist kasutada päevade kaupa. Nii saab vanem näiteks lapse kõrvalt töötamist osaliselt jätkata, jagades vanemahüvitise pikema perioodi peale, või kui soovite saada teise osalise tööajaga ja vaheldumisi lapsega kodus olla. Soovi korral on võimalik saada vanemahüvitise pikema perioodi peale ka täiskohaga vanemapuhkusel olles.

3. Lapsevanematel on võimalik võimalik kuni kahe kuu ulatuses samal ajal vanemahüvitist saada ja vanemapuhkusel olla . Nii juhul lüheneb vanemahüvitise maksmise koguperiood proportsionaalselt nende päevade arvu, mille eest vanemalt ütles vanemahüvitist samal ajal. Enne kui sündinud laste vanematele ja kolmikute ja enamaarvuliste mitmike valitudle tehtud erisus ning vanemahüvitise maksmise koguperioodi ei vähenda rohkem kui 30 päeva. Sellega tagatakse neile peredele lapsega kodus olemise võimalus igal juhul kuni laps kuni 18-kuuseks saamiseni.
4. Lapsendajapuhkuse ja lapsendaja vanemahüvitise tingimusi muudetakse nii, et puhkusele ja hüvitisele on õigus kõikidel lastendajatel ja ka hoolduspere vanematel. Lapsendaja vanemahüvitis on 100% vanema varasemast sissetulekust. 70 päeva pikkust puhkust on võimalik kasutada kas ühes osas või päevade kaupa ja seda mõlema vanema või hoolduspere vanema vahel jagada. Varem oli lapsendamispuhkuse ja lapsendaja hüvitise õigus vaid alla 10-aastase lapse lapsendajatel ning see ei laienenud peredele, kes võtsid lapse enda perre kasvatada hoolduspere vanema lepingu alusel.

5. Mõlemal töises suhtes vanemal on muudatuste jõustumisel võimalik kasutada 10 tööpäeva ehk kahe peale kokku 20 tööpäeva tasustatud lapsepuhkust iga lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Puhkust on võimalik kasutada kas ühes osas või päevade kaupa. Lapsepuhkuse eest makstakse täiendavalt hüvitist, mille suurus on 50% vanema varasemast sissetulekust, vt samas tagatakse, et tahetakse hiljem töötada, kui alammäära suuruses hüvitis. Lapsepuhkuse muudatustega lahendatakse senised kärgperedega seotud probleemid, sest mõlemale vanemale tekib oma individuaalne puhkus ja hüvitise õigus.

Allikas: Personaliuudised.ee

Jaga

Vaata ka:

soomeminuaeg

PIDU LÄBI. Soomes hakati eestlaste parkimistrahve välja nõudma

Soomes hakati eestlaste parkimistrahve välja nõudma, sest 15 000 viimase paari aasta jooksul välja kirjutatud …

vaktsiin

Ravimiamet: loosimistega laste vaktsineerima meelitamise kampaaniad olid küll seadusevastased, aga me ei pea otstarbekaks väärteomenetlusi algatada

Vahendame Objektiiv.ee artiklit Ravimiamet teatas eile vastuseks SAPTK poolt rohkem kui kuu aja eest esitatud …

featured img

Tanklaketid tõstsid kütusehinna rekordtasemele

Tanklaketid tõstsid teisipäeval 95-oktaanise bensiini hinna rekordkõrgele 1,499 euro tasemele. Diislikütuse hind kerkis kolme sendi …

kohus

Saaremaal kolm inimest surnuks sõitnud Andres Reinart sai kergema karistuse. Õnnetuses hukkusid 27.a naine, tema 8 kuu vanune laps ja tema 58.a ema

Ringkonnakohus leidis, et Saaremaal kolme hukkunud avarii põhjustanud Andres Reinarti ei saa süüdi mõista mõrvas …