Teisipäev , 27 veebruar 2024
Erakorralised uudised
50 EUR

OLE KURSIS: Uus riiklik toetusprogramm väikeelamute renoveerimiseks

Kliimaministeerium on välja kuulutanud ambitsioonika plaani, mille raames pannakse kahe aasta jooksul liikuma 28 miljoni euro suurune toetuspakett väikeelamute energiatõhusaks rekonstrueerimiseks. Eesmärgiks on toetuse täielik ära kasutamine selle perioodi jooksul, et aidata koduomanikel teha keskkonnasõbralikke ja energiasäästlikke uuendusi.

Toetuse taotlusvoor, mis avaneb aprillis, pakub võimalust saada märkimisväärset rahalist abi tööde teostamiseks, milleks antakse aega kuni 12 kuud. See on suurepärane võimalus koduomanikele parandada oma elamute energiatõhusust ja vähendada pikas perspektiivis kodukulusid.

Eelnõu kohaselt on võimalik toetust taotleda nii üksikelamutele kui ka kuni kahe korteriga elamutele või ridaelamutele, aidates seeläbi suurendada nende eluruumide väärtust ja elukvaliteeti. Toetuse suurus varieerub sõltuvalt asukohast, ulatudes kuni 50 000 euroni, mis katab poole renoveerimiskuludest teatud piirkondades.

Kliimaministeeriumi elamumajanduse valdkonnajuht Veronika Valk-Siska selgitab, et kõrgemad toetused on ette nähtud piirkondadele, kus ilma riikliku abita ei pruugi renoveerimine end majanduslikult ära tasuda. Toetuse arvutamisel võetakse aluseks kinnisvara väärtus, rekonstrueerimist vajavate hoonete arv piirkonnas ning leibkondade sissetulekud.

Täieliku rekonstrueerimise korral võib toetus ulatuda kuni 50 000 euroni, mille raames teostatakse ulatuslikke uuendustöid, sealhulgas fassaadi ja katuse soojustamine, akende vahetamine ja ventilatsioonisüsteemide uuendamine. Osaliste renoveerimistööde puhul, nagu katuse või akende vahetus, on toetus kuni 20 000 eurot, mis on ühtne kogu riigis.

Lisaks on võimalik taotleda toetust päikesepaneelide ja energiasalvestusseadmete paigaldamiseks, mis võimaldab majaomanikel veelgi vähendada oma ökoloogilist jalajälge ja energiakulusid.

Valk-Siska rõhutab, et toetuse kasutamise ajaraam on piiratud, kuna tööd tuleb lõpetada 2026. aasta esimeseks kvartaliks vastavalt Euroopa Liidu nõuetele. Ta kutsub üles huvilisi hoolikalt kaaluma oma valmisolekut ja võimekust tööde lõpetamiseks ettenähtud ajaperioodil.

Ministeerium on teinud ulatuslikku eeltööd, sealhulgas koordineerides erinevate osapoolte ja Euroopa Komisjoniga, et tagada toetusprogrammi sujuv käivitamine. Eelnõu on nüüd avalik ja oodatakse tagasisidet turuosalistelt.

Väikeelamute puhul on seni täheldatud väiksemat huvi võrreldes korterelamute toetusvooruga, kuid ministeerium on valmis pakkuma täiendavat nõustamist ja juhiseid läbi KredExi eraldatud nõustajate.

Toetuse taotlemine algab aprillis ja ministeerium ootab suurt huvi, et aidata kaasa Eesti elamufondi jätkusuutlikule arengule.

Vaata ka:

candles g6b8e1541a 640

Tartus veekeskuses toimunud õnnetuses hukkus meesterahvas

Reedel sai häirekeskus teate, et Tartu veekeskuses läks eakas mees uppumisohtu ja vajas elustamist. Täna

janar keel

Elades varjus, mida heidavad hirm, ahastus, kibestumine ja vihast tulvil südamed…

Elades varjus, mida heidavad hirm, ahastus, kibestumine ja vihast tulvil südamed, avastame end tihtilugu tõdemuse

error: Sisu on kaitstud!