Erakorralised uudised
Lille Kodu endistest töötajatest tulid neile mõistetud kohtuotsust kuulama Anu Aleksejev ja Liina Ots-Lass, kes varjasid kiivalt oma nägusid.Foto: Marianne Loorents
Lille Kodu endistest töötajatest tulid neile mõistetud kohtuotsust kuulama Anu Aleksejev ja Liina Ots-Lass, kes varjasid kiivalt oma nägusid.Foto: Marianne Loorents

Nõudlik töö kasvatab naiste kehakaalu

Uued kohustused, pidev nõue uusi asju õppida ja vastutuse kasv on see, mis võib ühtlasi panna suurenema ka naiste kehakaalu. Ja siinkohal on oluline rõhutada just mõju naistele, sest meestele sellist mõju ei näi olevat.
Rootsi teadlased Göteborgi ülikoolist analüüsisid 3872 mehe ja naise andmeid pikaajalisest populatsiooniuuringust. Need andmed olid kogutud 20 aasta jooksul. Täpsemalt vaadati töökohustuste ja vastutuse kasvu tööl ning muutusi kehakaalus. Uuritavate andmeid vaadati kahes vanusegrupis 30–50 eluaastat ja 40–60 eluaastat.
Töö nõudlikkuse hindamiseks paluti uurimisalustel vastata küsimustele töö kiiruse, psühholoogiliste survetegurite, vastuoluliste tööülesannete ning tööks ette nähtud aja olemasolu kohta.
Neil inimestel, kel oli oma töö üle vähem kontrolli ehk kelle tööl oli neile olulist mõju, mida nad ise mõjutada ei saanud, suurenes kaal märkimisväärselt. Märkimisväärse all pidasid uuringu autorid silmas rohkem kui kümnendikku vaatlusalusel perioodil.
Pikaajaline nõudliku töö mõju avaldus aga ainult naistel. Neil naistel kasvas kehakaal 20 aasta jooksul viiendiku jagu võrreldes naistega, kelle töö ei olnud nii nõudlik. See ei tähenda sugugi, et tegu oleks vaid tippjuhtide või vastutusrikkal kohal töötavate naistega – need võivad olla ka naised, kel on lihtsalt pingeline töö või tööaeg ja -viis korraldatud nii, et neil puudub selle üle otsustusõigus.
Võimalik, et töö nõudlikkus ehk need tegurid, mille kaudu inimesed tajuvad, et neil ei ole otsustusõigust oma töö juhtimise üle, võivad soodustada ka vähem liikumist ning need inimesed teevad ebatervislikumaid elustiilivalikuid, näiteks tarvitavad alkoholi stressi leevendamiseks või söövad magusat n-ö lohutuseks.
See on tihedalt seotud tööstressi teemaga. Tööstress vähendab inimeste tööviljakust ning selle kaudu saavad ettevõtted vähem kasu. Seetõttu on rootslaste uuring oluline, sest osutab lahendamist vajava probleemi ühele põhjus-tagajärg seosele.
Artikkel ilmus ajakirjas International Archives of Occupational and Environmental Health.
Allikas: www.err.ee

Vaata ka:

taroskoop minuaeg.com jpg

Tarokoop – Reede 8 detsember 2023

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna keskenduge enesehooldusele. See on päev, mil võite kogeda

armastushorokoopminuaeg.com jpg

Armastuse Horoskoop – Reede 8 detsember 2023

Jäär Jääradel on reedel võimalus oma suhtes edasi liikuda. Võib-olla on aeg teha mõni oluline

error: Sisu on kaitstud!