Erakorralised uudised
photo 1580048915913 4f8f5cb481c4

Nordea panga töötaja varastas kliendi kontolt pool miljonit eurot.

Veebruarikuus sai reaalse vanglakaristuse Jyväskylä mees, kes oli näinud kinnises nn tor-võrgus kuulutust, milles nime „pesulakaru” kasutanud isik otsis võimalust suurte summade bitconideks konverteerimiseks ja sularaha väljavõtmiseks.

 

Selle peale reageeris Jyväskylä mees, kuna pakkumine oli ahvatlev, sest talle pakuti teenuse eest poolt summast. Teenusest huvitatud isik oli enda väitel välismaal, aga tal olid tuttavad Soomes, kes tahtsid raha sulas, vahendab MTV.

 

Jyväskylä mees sai aru, et raha tuleb Supercelli aktsiatega rikastunud isiku kontolt. Ta sai aru, et miljonär tahab ise raha salaja liigutada. Pesulakaru nime taha peitunud isik saatis tõestuseks koguni video, milles oli toodud konkreetse isiku pangaväljavõte. Nõnda arvas Jyväskylä mees, et tegemist on igati õige asjaga.

Tegelikkuses oli asi õigest asjast kaugel. Tegemist oli erakordse kuriteoga, kus Nordea panga töötaja kavandas koos kaaslasega Supercelli miljonäri kontolt suurte summade varastamist. Kannatanuid oleks olnud veel, aga politsei tuli vahele.

 

Kuriteo üks osapool oli Nordea panga töötaja. Ta pani oma kolleegide arvutitesse klaviatuuri salvestaja, mille abil sai teada nende kasutajanimed ja salasõnad. Nende abil siseneti kliendihaldussüsteemi ja muudeti seadeid nii, et kurjategijad said ise toiminguid teha.

Lisaks oli Nordea töötaja varastanud ühe töötaja arvuti, mille abil pääses eemalt panga süsteemidesse. Teiste töötajate kasutajanimesid kasutades lavastas ta teised isikud kurjategijateks.

 

Supercelli miljonäri kontolt kadus sadu tuhandeid eurosid. Kurjategijad said teada info ka teiste klientide kohta ja valmistusid ka nende raha varastamiseks. Politsei aga jõudis enne vahele.

Kohtulikult said varguse eest karistada kaks isikut. Neid süüdistati muu hulgas maksevahendipettuses, andmevargustes, varguses ja identiteedivarguses.

Pangas töötanud ja 1992. aastal sündinud Sebastian Joni Ilari Karikko mõisteti 3 aastaks ja 2 kuuks vangi. Teine kurjategija, 1993. aastal sündinud Ramin Tarkan Björk tegeles ülekannete ja rahapesija otsimisega. Tema aitas ametivõimusid kuriteo lahendamisel ja seetõttu vähendati tema karistust – talle mõisteti 2 aasta pikkune vangistus.

Mehed peavad maksma pangale hüvitiseks 280 000 eurot. Kuriteos süüdistati veel üht Nordea töötajat, aga tema süüdistus ei leidnud kohtus kinnitamist.

 

Jyväskylä mehest aga sai kuriteo peamine rahapesija. Kurjategijad kandsid tema kaudu panga kliendi kontolt kokku 588 000 eurot. Mees liigutas raha Jyväskyläs asuva bitcoini automaadi kaudu, tegi bitcoini ülekandeid oma abikaasa konto kaudu ja viis sularaha laiali üle Soome.

Sularaha viimised olid küllalt eriskummalised, näiteks ühel korral tuli raha viia Oulu Prisma parklas asuva Ford Mondeo pakiruumi, teisel korral panna keskööl 30 000 eurot Vaasas asuvasse prügikasti. Vaatamata sellele ei osanud Jyväskylä mees midagi kahtlustada.

Ühel korral pidi mees andma 10 000 eurot Jyväskyläs Väinönkatul asuvas pitsakohas oleva punase nokamütsiga mehe kätte. Teine sarnane raha üleandmine oli Jyväskyläs asuvas Seppälä Prismas. Raha vastuvõtjaks oli üks valge Mercedesega sõitev ja mustlase moodi välja näinud mees, kes oli kirunud, et pidi kaugelt kohale sõitma.

Veel samal päeval viis Jyväskylä mees kahes osas 30 000 eurot Hirvaskanka rekkade parklas seisnud punase Volkswagen Golfi kindalaekasse. Pärast seda oli kogu raha laiali jaotatud. Mees sõitis koju ja märkas, et hoovis seisab kaks politseiautot. Ta läks tuppa, et küsida, mis toimub. Mees ja tema abikaasa võeti sel päeval kinni.

Mees rääkis politseile, et ei teinud enda arvates midagi valesti. Tal polnud mingit alust kahtlustada kuritegu. Ta leidis, et kui raha päritolu pole kuritegelik, siis pole ka tema tegevus kuritegu. Politsei küsis, kas mehele ei tundunud imelik, et raha niimoodi bitcoinide kaudu keerutati. Mees ütles, et talle veidi veider tundus, aga ta ei suutnud mõista, et see oli kuritegelik. Mees rääkis, et kui talle oleks tundunud, et see pole õige asi, poleks ta oma naist asjasse seganud.

Rahapesu eest mõisteti 1986. aastal sündinud Jyväskylä mehele 1 aasta ja 10 kuu pikkune reaalne vangistus. Karistust mõjutas mehe varasema tingimisi karistuse täitmisele pööramine. Mehe abikaasale mõisteti rahapesus osalemise eest 10 kuu pikkune tingimisi vangistus. Naise õele mõisteti rahapesus osalemise eest 3 kuu pikkune tingimisi vangistus ja mehe sõber sai rahapesu eest 4 kuu pikkuse tingimisi vanglakaristuse.

Jyväskylä mees peab maksma riigile kuriteoga saadud 172 000 eurot. Ta oli kasutanud suurema osa summast eri maksude maksmiseks. Kohtuotsus pole veel jõustunud.

Allikas. Eestinen.fi

Vaata ka:

armastushorokoopminuaeg.com

Armastuse horoskoop – Esmaspäev 27 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on sinu armuelu täis kirge ja spontaansust. Oled

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop Esmaspäevaks, 27. Mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Kaart: Võlurit Tänane päev annab Jäärale jõudu ja motivatsiooni.