Pühapäev , 25 veebruar 2024
Erik Laur

Ninasarvikute võidujooks ja langev toornafta hind 

Novo vs Nvidia 
„N“ nagu ninasarvik, „N“ nagu Nvidia või hoopis „N“ nagu Novo Nordisk? Ülemaailmses puudujäägis graafikaprotsessorite valmistaja või ravimitootja, kes on leidnud lahenduse ülekaalulisusele?

Investorid eelistavad ilmset mõlemat, sest käesoleva aasta algusest on Nvidia kerkinud 41% ning Novo 15% (eurod). Samal skaalal edestatakse ka oma koduturge suurejooneliselt. Kui S&P 500 on kasvanud 7% ning Euroopa aktsiaturgu kajastav Stoxx 600 veidi üle ühe protsendi, on viimase kahe nädala jooksul läinud eriti hästi meie ninasarvikutel – eurodes mõõdetuna on Nvidia kerkinud 13%, Novo seejuures 10%. Need näitajad pole aga võrreldavad ettevõtete pikaajalisema tootlusega. Viimase aasta jooksul on „N“-id näidanud vastavalt 207%- ja 67% kasvu ning kolme aasta tagusest hinnast on tõustud lausa 372% ja 267%.

Aeg näitab, kas ka selleaastane tõus osutub mägedekõrguseks, või ootab ninasarvikuid ees hoopis märgatav langus. Hetkel on Bloombergi analüütikute konsensuslik ostusoovitus Novo Nordiskile 55% ning Nvidiale lausa 91%. 

Fed on enda olukorraga rahul 
Möödunud nädalal toimunud USA Föderaalreservi koosolekul intresside langetamiseni ei jõutud. Seejuures vihjati, et esimest alandamist pole oodata ka käesoleva kvartali jooksul. Kui nädala alguses ootasid turud 50%-lise tõenäosusega esimest intressimäärade muutumist märtsiks, langes nädala lõppedes prognoosikohase ennustuse protsent alla 40-ne.  


USA hiljutised majandusandmed on olnud Fed’ile pigem meeltmööda – 2022. aasta lõpus 5.1%-se tipu teinud palgainflatsioon on langenud 4.2% tasemele. Selle aja jooksul on töötusmäär tõusnud rekordmadalalt, 3.57% tasemelt, vaid 3.7%-ni, misjuures jäi reedel avaldatud töötusmäär oodatust 0.1% võrra madalamale. Seetõttu oodatakse mais jätkuvat palgainflatsiooni ja esimest intresside alanemist. Märtsikuu langetuse saaks välistada aga vaid juhul, kui järgneva kuu jooksul saabub info märgatavast tööturu nõrgenemisest. Kuna ajalooliselt on olnud kiiresti kasvavat töötusmäära keeruline kontrolli alla saada, peaks sellisel juhul USA Föderaalreserv kaaluma tõsiselt majanduse elavdamist. Praegused andmed aga eelpool mainitud stsenaariumit ei soosi. 

Geopoliitilised pinged pole nafta hinda kõrgel hoidnud
Kui Lähis-Ida konflikti käigus, võitluses Iraani poolt toetatud terroristide vastu, langes ka kolm USA sõdurit, tegi selle uudise peale järsu tõusu Brenti toornafta hind, kuid ei püsinud siiski neil tasemetel kaua. Kuigi geopoliitilised pinged on Suessi kanali ümber üha enam esile kerkimas, ei ole selle tulemusel suutnud nafta hind toetust leida ning on liikumas aasta alguses kaubeldud tasemetele.

Analüütikute hinnangul ei tasu musta kulla hinnas oodata püsivamat tõusu enne, kui geopoliitilised pinged peaksid tekitama pakkujapoolseid probleeme. Seetõttu nähakse endiselt, et toornafta kallidusele võiksid hetkel suuremat mõju avaldada positiivsed majandustulemused, mis annaks tarbimise kasvule tulevikus hoogu juurde. Eriti oluliseks peetakse seejuures maailma suurima toornafta importija, Hiina, numbreid.  

Erik Laur
SEB Kapitaliturgude maakler 

Vaata ka:

armastushorokoopminuaeg.com

Armastuse horokoop – Laupäev 24 veebruar 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill)Täna on suurepärane päev armastuse väljendamiseks. Ole avatud ja aus

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Laupäev 24 veebruar 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill)Kaart: Mõõkade KuningasTäna on aeg teritada oma mõistust ja keskenduda

error: Sisu on kaitstud!