Naabritel hakkab minema paremini: kallis elekter on varsti minevik

Sel talvel on pidevaks kõneaineks olnud elektri piisavus ja kõrged elektrihinnad. Aga varsti räägitakse millestki muust. Soomes on tulemas üsna suur elektriuputus, mis kajastub aja jooksul ka hindades.

Elektriuputus tuleb lähiaastatel. Oleme juba peaaegu isemajandavad ja kui saame Olkiluoto 3 tuumajaama tööle, siis läheme juba ekspordi poolele. Pärast seda ehitatakse tuule- ja päikeseenergiat nii palju, et toodame palju rohkem elektrit kui tarbime, ütles Yle-le Lappeenranta LUT ülikooli energiasüsteemide teaduskonna teadusdirektor Petteri Laaksonen.

Kodumajapidamistele tähendab elektriuputus naasmist vana hea aja ehk Ukraina kriisi eelsete hindade juurde.

Hinnad on tarbija seisukohast mõistlikud. Varem on meil olnud elektrilepingud fikseeritud hindadega 4-5 senti kilovatt-tunni kohta. Võimalik, et jõutakse millegi sarnaseni, märgib Laaksonen.

Võrguettevõtte Fingridi tegevjuht Jukka Ruusunen on oma sõnades ettevaatlikum, kuid aimab ka, et aeg naaseb üsna lähedale varem harjutule.

Nüüd hakkame juba näitu selgelt langetama. Tõenäoliselt jääb hind kevadel alla 10 sendi. Järgmine talv on veel osaliselt küsimärgi all, kuidas Euroopa sellest taastub, ütles Ruusunen.

Põhjamaade sõltuvus Kesk-Euroopa elektriturust aga väheneb.

Futuurid prognoosivad, et Põhjamaad hakkavad Euroopa kõrgemast elektrihinnast tasapisi eemalduma, sest meil tekib siin rohkem elektrit, märkis Ruusunen.

Elektritarbija seisukohast näeb asi hea välja. Tunneli lõpus on valgust ja seda on palju, lisas Ruusunen.

Mis võiks siis olla uus normaalne elektrihind?

Alla viie sendi, nii et me räägime juba mõistlikest hindadest. Usun, et läheme paari-kolme aasta pärast, kui ei juhtu uuesti midagi sellist, mida me praegu ette ei näe, hindas Ruusunen.

Elektriuputus ei tule Soome tegelikult tühjalt kohalt, soomlased teevad seda ise. Jutt on elektritootmise jõulisest kasvust praegu ja lähiaastatel. Fingrid prognoosib, et 2030. aastaks võib elektritootmise kogumaht ulatuda kuni 140 teravatt-tunnini, kui möödunud 2022. aastal oli see koos netoimpordiga 82 teravatt-tundi.

Soomes on tulemas palju investeeringuid elektritootmisse. Olkiluoto 3 on loomulikult olnud tohutu investeering ja see toob juurde palju elektrienergiat. Kuid ka tuuleenergia buum on praegu selgelt näha, ütles Ruusunen. Tema sõnul märkavad inimesed seda oma elektriarvetel: kui on tuuline, läheb elekter odavamaks.

Tuuleenergiat tuleb igal aastal juurde 1500-2000 megavatti, st ühe Olkiluoto 3 võimsus aastas. Loomulikult ei tooda tuulikud kogu aeg elektrit, kuid nende tähtsus hinnakujunduses tõuseb, rõhutas Ruusunen.

Allikas: Eestinen.fi

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Teisipäev 28 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on hea päev, et alustada uusi projekte või

euroopa liit

Komisjonid keskenduvad avalikul istungil Eesti huvidele Euroopa Liidu järgmises eelarves

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised