Erakorralised uudised
mustvee
DCIM101MEDIADJI_0261.JPG

Mustvees asuva „Benito Agirre tänava“ nimi soovitakse muuta „Jõesilla tänavaks“

Regionaalminister Madis Kallas saatis kooskõlastamiseks ja avalikuks aruteluks määruse eelnõu, millega muuta ja asendada Jõgeva maakonnas, Mustvee linnas kohanimeseadusega vastuolus olev nimi „Benito Agirre tänav“ näiteks nimega „Jõesilla tänav“.

Kuivõrd riigihalduse ministri kirja esitamisest Mustvee vallale on möödunud nüüdseks pea kuus kuud, peab nime muudatuse algatama minister ise. Minister on kohanimenõukogu ettepanekul pakkunud asendatavaks nimeks Jõesilla tänav. „Samas soovin rõhutada, et nii Mustvee valla kui kohalike elanike ettepanekud uue tänavanime osas on teretulnud. Meie esimene eelistus on kogu aeg olnud, et kohalik omavalitsus vahetaks ise kohanimega vastuolus oleva nime ära ning et me ei peaks sellega sekkuma omavalitsuse autonoomiasse,“ rõhutas regionaalminister Madis Kallas. „Kui pakutav nimi on seaduse nõuetega kooskõlas, siis arvestame nimega, mille kohalik omavalitsus välja pakub.“

Minister võib sellise ettepaneku teha juhul, kui kohanimi on Eesti aja- ja kultuurilooga selges vastuolus. Sealhulgas, kui kohanimi on seostatav Eesti Vabariigi loomise, põhiseadusliku korra püsimise või Eesti iseseisvuse taastamise vastaste isikute, sümbolite või sündmustega. Rahvusarhiivi andmetest on selgunud, et ehkki konkreetselt Benito Agirre nimelist isikut ei ole eksisteerinud, on tänav nimetatud siiski reaalselt olemas olnud isiku auks, kes osales II maailmasõjas Nõukogude Liidu poolel ja osales aktiivselt Eesti territooriumi vallutamisel. Avalikult teada on ka fakt, et nimi – Benito Agirre – on antud tänavale just nimelt punalenduri (Inazio Agirregoikoa või Ignacio Agirregoicoa Benito) järgi ehk nimi on selgelt seostatav isikuga ja tema tegevusega. Seega on tegemist Eesti aja- ja kultuuriloo vaatest sobimatu nimega.

 Ministri määrusele eelnes riigihalduse märtsikuise kirjaga Mustvee vallale tehtud ettekirjutus tänavanime „Benito Agirre tänav“ muutmise menetlus kahe kuu jooksul ise algatada. Ettekirjutusega sooviti, et kohalik omavalitsus asendaks ise seadusvastase nime mõne sobivamaga.

Regionaalminister ootab arvamusi eelnõule kuni 17.11.2023 (k.a).

Varasemalt selle aasta augustis andis regionaalminister välja määruse Narva linnas seadusega vastuolus olevate tänavanimede asendamiseks.


Mustvees asuva kohanime muutmise eelnõuga on võimalik tutvuda siin: www.eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/6311e108-ce66-4e39-a41e-5647c77a2070

Vaata ka:

Koerte katk

Uus seadue kava: 2025.a sündivaid koeri ei tohi ketis pidada

VTK käsitleb loomakaitseseaduse muudatust, mis keelustab koerte alalise ketispidamise. Et mitte seada ohtu tänaseid ketikoeri

nastya dulhiier 1oo PSe024s unsplash

Horoskoobi hädaolukord: kuidas ellu jääda, kui sinu tähtkuju võtaks maailma üle (vihje: hoia šokolaadi ja huumorimeelt varuks!)

Jäär (21. märts – 19. aprill): Jäär on see sõber, kes saabub peole nagu tornaado,