Mis teeb unes hirmu? | MinuAeg
Laupäev , 9 detsember 2023
Burning Calories While Sleeping How Much Do You Burn At Rest 640x426 1

Mis teeb unes hirmu?

Ärevust põhjustavad unenäod esinevad üsna tihti ja nende emotsionaalne mõju kestab ka pärast ärkamist. Paljud jubedaid unenägusid kogevad inimesed ei tunne hirmu, vaid hoopis üksindust, kimbatust või vastikust, näitas ajakirjas Sleep ilmunud uurimus


Kanada Montreali ülikooli psühholoogid Geneviève Robert ja Antonio Zadra analüüsisid tervete inimeste unenäokirjeldusi. 572 vabatahtlikku pidas põhjalikku päevikut, kuhu märkisid üles nähtud unenäod. Kõikidest uuritavatest vaid 164 inimest ei näinud kordagi ühtegi hirmutavat või ärevaks tegevat unenägu.
Lõpuks kogunes päevikutesse ligi 600 hirmuunenäo kirjeldust. 56 protsenti ärevust tekitavatest unenägudest keerles ühe kindla teema ümber. 44 protsendil esines kaks erinevat teemat.
Unes õuduse kogemise põhjused on Roberti sõnul väga isiklikud. Näiteks võis inimese kabuhirmus ärkama panna unenäos nähtud oksal istuv öökull. Teine kirjeldas häirivat olukorda, kus ta oli kapis kinni ja tema ümber tegutsesid suured pehmed kaisuloomad.


Uurija kinnitusel on meeste ja naiste halvad unenäod erinevad. Seda on näidatud ka varem.
Kanada mehed nägid unes rohkem katastroofe ja õnnetusi – üleujutusi, maavärinaid, torme ja sõdu. Naiste unenäod muutsid ebameeldivaks inimestevahelised konfliktid. Neid esines ligi kaks korda rohkem kui meeste unenägudes.


Üllataval kombel tuntakse unes hirmu siiski üsna harva. Ligi kolmandik ärevatest unenägudest on sellised, mille puhul hirmutunnet ei teki. Selle asemel kirjeldavad ärganud inimesed, et neid häiris kimbatustunne, vastikus või talumatu üksiolek.
Unenägude tekkepõhjus on siiani hägune. Selgusetuks jääb ka see, miks näeme unes sõda, kaklusi ja muid jubedusi.


Neuroteadlased on ühel meelel vaid selles, et und näevad kõik inimesed, kuid igaüks ei pruugi neid mäletada. Õudusunenägusid kogeb inimestest 5-6 protsenti. Nende teket soodustavad nii alkohol, narkootikumid kui rasked läbielamised.
Unes halbade asjade nägemine pole iseenesest kahjulik ega viita tavaliselt mingile haigusele. Küll võivad pidevad häirivad unenäod tekitada unetuse, sest inimene lihtsalt ei julge enam uinuda.

Vaata ka:

armastushorokoopminuaeg.com jpg

Armastuse horoskoop – Laupäev 9 detsember 2023

Jäär (21. märts – 19. aprill) Homne päev on sinu jaoks hea päev romantika jaoks.

taroskoop minuaeg.com jpg

Taroskoop – Laupäev 9 detsember 2023

Jäär (21. märts – 19. aprill) Homne päev toob sulle kaasa rahu ja tasakaalu. Sa

error: Sisu on kaitstud!