Erakorralised uudised
unenaod

Miks osad inimesed näevad und ja osad ei näe?

Unenäod on inimese vaimse elu oluline osa. Need on üks viis, kuidas meie aju töötleb päeva jooksul kogetud sündmusi ja emotsioone. Unenäod võivad olla nii meeldivad kui ka ebameeldivad, kuid need on alati tähendusrikkad.

Loe ka: SUUR UNENÄGUDE SELETAJA – mida tähendab unesnähtu? Unenägude seletused ja tähendused.

Kuid miks osad inimesed näevad und ja osad ei näe? Sellele küsimusele ei ole ühest vastust. Teadlased on välja pakkunud mitmeid võimalikke põhjuseid, kuid nende tõestusmaterjal on sageli vastuoluline.

Üks võimalus on, et unenägude nägemine on geneetiliselt määratud. On leitud, et mõnedel perekondadel on suurem tõenäosus unenägusid näha kui teistel. Teine võimalus on, et unenägude nägemine sõltub inimese aju struktuurist ja funktsioonist. Näiteks on leitud, et inimesed, kellel on teatud ajukahjustused, näevad unenägusid harvemini või üldse mitte.

Samuti on võimalik, et unenägude nägemine sõltub inimese elustiilist. Näiteks on leitud, et inimesed, kes magavad vähem, näevad unenägusid harvemini. Samuti on leitud, et stress ja ärevus võivad vähendada unenägude nägemise tõenäosust.

Miks inimene üldse und näeb?

Unenägude täpne eesmärk ei ole teada, kuid teadlased on välja pakkunud mitmeid võimalikke teooriaid. Üks võimalus on, et unenäod aitavad meil oma päeva jooksul kogetud sündmusi ja emotsioone töödelda. Unenägudes saame oma mõtteid ja tundeid turvalises keskkonnas uurida ja mõista.

Teine võimalus on, et unenäod aitavad meil oma mälu tugevdada. Unenägudes toimuvad sageli mälestusi aktiveerivad protsessid. See võib aidata meil oma mälestusi paremini säilitada ja meelde jätta.

Kolmas võimalus on, et unenäod aitavad meil probleeme lahendada. Unenägudes saame oma mõtteid ja ideid vabalt kombineerida. See võib aidata meil leida uusi ja loomingulisi lahendusi probleemidele.

Lisaks nendele teooriatele on ka võimalik, et unenäod on lihtsalt aju loomulik viis puhata ja taastuda. Une ajal on aju aktiivne ja töötleb teavet. Unenäod võivad olla osa sellest töötlemisprotsessist.

Millised on unenägudega seotud probleemid?

Mõned inimesed kogevad unenägudega seotud probleeme, näiteks:

  • Unetus: Unetus on seisund, mille puhul inimene ei suuda piisavalt magada. Unetuse korral on sageli ka unenägude nägemine häiritud.
  • Painajad: Painajad on ebameeldivad või hirmutavad unenäod. Need võivad põhjustada ärevustunnet ja hirmu.
  • Unehalvatus: Unehalvatus on seisund, mille korral inimene ei suuda pärast ärkamist liikuda ega rääkida. Unehalvatus võib olla seotud ka hirmutavate unenägudega.

Need probleemid võivad olla põhjustatud mitmest tegurist, sealhulgas stressist, ärevusest, depressioonist ja mõnest ravimist. Kui teil on unenägudega seotud probleeme, on oluline pöörduda arsti poole.

Kokkuvõte

Unenägude nägemine on inimese vaimse elu oluline osa. Nende täpne eesmärk ei ole teada, kuid teadlased on välja pakkunud mitmeid võimalikke teooriaid. Unenägudega seotud probleemid võivad olla põhjustatud mitmest tegurist, sealhulgas stressist, ärevusest, depressioonist ja mõnest ravimist. Kui teil on unenägudega seotud probleeme, on oluline pöörduda arsti poole.

Vaata ka:

ILM

ILM: Teisipäev 17.06 – Kohati sajab hoovihma, sooja kuni +25C

Öösel: Lääne-Eesti saartel ja rannikul vähese ning vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm. Mandril on pilves

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

TÄIENDATUD: Harjumaal hukkus liiklusõnnetuses inimene

Täiendus kell 21:45 Kommenteerib Põhja prefektuuri Ida-Harju jaoskonna välijuht Ilja Pahhomov: Esialgsetel andmetel sõitis 37-aastane