Suhted lõppevad, see on elu kurb tõsiasi. Aga miks on nii, et kuigi suhe ei toiminud ja pidi esialgses vormis läbi saama, tuleb nii mõnigi eks hiljem oma kohta tagasi paluma/nõudma?
AmoreMi.ee toimetus mõtiskles selle teema üle süvitsi ja toob välja levinuimad põhjused. Neid lugedes saad ehk targemaks, millal tasub soovile järele anda, kui endalgi soov jätkata, või pigem teha kurb, aga selge lõpp peale.
On palju põhjuseid, miks eks soovib uut võimalust – parimal juhul olete mõlemad vahepeal targemaks saanud ja teate, kuidas käituda, et hea asi võiks jätkuda. Muidugi on ka palju negatiivsemaid variante – ta on lihtsalt üksildane, soovib voodirõõme või isegi jätkata sulle haiget tegemist.
Tasub meenutada, et lahkuminek tuli põhjusega. Isegi kui sellest on märgatav hulk aega möödunud, ei tähenda, et teie kunagised probleemid ja ebatervislikud käitumismustrid on lihtsalt haihtunud. Kui need pole muutunud, taaselustuvad need suhte jätkudes peagi.
Inimene võib küll muutuda, aga tavaliselt on selleks vaja pingutust ja valmidust endasse süübida, mitte lihtsalt tõdemust stiilis “olin jah paha, aga tunnen, et olen sellest õppinud.”
Sellest, kas suhe vääriks elustamist, saad veendumusele jõuda ainult ise – mida aitab hinnata, kui koos aega veedate ja palju räägite. Siit toome aga teisi levinuid põhjuseid, miks keegi tuleb uut võimalust paluma.
Põhjused võib jagada kolme rühma: isekad ja suhtesoojenduse tulevikule mõeldes paremad. Vaatleme neid eraldi.
Isekad motiivid
on need, kui eks tahab sinult midagi ja arvab, et suhte taaselustamine on õige viis seda saada. Kui ta soovitu kätte saab, on oht, et ta kaob uuesti või muutub nii laisaks, et suhte kvaliteet ruttu alla käib.
Tüüpilisi soove:
* su uus suhe või õnnelik vallaliseelu tegi ta kadedaks, sest temal pole edasi liikumine sama sujuvalt läinud (sel ei pruugi midagi pistmist olla päriseluga, vaid muljega, mis talle jäänud on). Tõenäoliselt otsib ta mitte niivõrd koos sinuga uut algust, kui võimalust sind endaga mutta tõmmata. Või vähemalt tagantjärele lahkuminekus “võitjaks” jääda;
* võimalik, et ta on lihtsalt üksildaseks jäänud. Tahab seltskonda või vajab raskel ajal tuge (eriti kui on harjunud seda minevikus just sinult saama) ega hooli, et võib kokkuvõttes ka sulle haiget teha;
* tahab füüsilisi naudinguid, aga mingil põhjusel võõrastest ei piisa, või peab ta võõrastele lähenemist mingil põhjusel ebapiisavaks (nt ei näkka kuidagi);
* uue suhte otsimine tundub tüütu ja sa oled mingil põhjusel endiselt sobiv paariline (staatus, välimus, raha vms)
Halbadest motiividest süütuimad on ehk need, kui eks on lähenemiskatse ajal emotsionaalne, purjus või muul viisil mõtlematu. Sel juhul on lootust, et ta tuleb mõistusele ja teeb edasises käitumises vajalikud korrektiivid.
Paremad motiivid
On ka vähem isekaid motiive, kuigi kokkuvõttes ei garanteeri ka parimad soovid midagi, kui suhte ja iseendaga tulevikus jätkuvalt tööd ei tee.
Paremate motiivide puhul on mingit kasu loota ka sinul. Näiteks ta mõistab, kui hea teil koos oli, ning tahab seda võlujõudu taas süüdata. Ilmselgelt oli teil mingi põhjus lahku minna, aga meeles on ka palju head, mis mõlema jaoks toimis. Nii et pärast katset sind unustada jõudis ta järeldusele, et äkki õige tee “edasi” on ikkagi “tagasi sinu juurde”.
Eks võib järsult naasta ka siis, kui tema mingi uus suhe lõppeb. See on iseenesest päris hea periood, mil vanu materjale läbi töötada – ta on nagunii olukorras, kus peab kokkuvõtteid tegema ja tehtud vigu läbi mõtlema. Miks siis mitte samal ajal uurida, mida teie vahel alles on.
Parim variant on see, kui asjad on tõepoolest muutunud, näiteks olete saanud lahus olles omavahelised probleemid küpsel viisil lahendada. Seda on ilmselt ka kohe tunda, kui kunagine kergus ja hea tunne on teie vahele naasnud. Sel juhul jääb üle ainult soovida uueks katseks tuult tiibadesse.
Muud põhjused
Leidub ka kuhugi hea ja halva vahelisele tühermaale jäävaid põhjuseid, miks eks naaseb. Need pakuvad tõenäoliselt midagi rohkem talle kui sulle, aga pole üdini isekad.
Siia võib lugeda juhtumid, kus ta pole sinust tegelikult üle saanud ja/või jäi talle väheks sellest, kuidas te suhte lõppemise põhjustest rääkisite. (Inglise keeles on selle jaoks tabav sõna closure.) Ta otsib ikka vastuseid, teda võib huvitada, mis valesti läks ja kas see on midagi, mis võib tulevikus korduda. Ta ei taha lahkuda vaenujalal ja suhtlemist katkestada.
Sellest kohast vestlusi jätkates võite tõepoolest leida, et suhtele tasub uus võimalus anda. Sest valmidus koos asju läbi töötada on iga tervisliku suhte üks alustalasid nagunii!
Nagu ikka, saab palju aimu eksi kavatsuste kohta, kui temaga asju põhjalikult läbi rääkida, mitte lihtsalt teda kaissu tagasi haarata. Mida mõõdukama tempoga ja läbimõeldum on teineteisele uuesti lähenemise protsess, seda kergem on märgata, kui isekas ta sisimas on. Sest kui ta tõesti otsib teie kahe jaoks uut algust, ei tohiks ta ruttu kannatamatuks muutuda, kui ei saa ruttu kõike, mida tahab.