Minnesota Ülikooli teadlased katsetasid esialgses uuringus isastel hiirtel mittehormonaalset rasestumisvastast vahendit. Uurijate sõnul hoidis vahend rasestumise ära 99 protsendil juhtudest, kuid selle täielik töökindlus peab selguma inimuuringutes.
Kondoomide ja vasektoomia kõrval pole õnnestunud teadlastel seni leida ühtki meestele mõeldud tõhusat rasestumisvastast vahendit. Nüüd väidab Minnesota Ülikooli teadlasrühm, et said valmis meestele mõeldud mittehormonaalse vahendi, mis pärssis isaste laborihiirte viljakust nelja kuni kuue nädala jooksul ilma igasuguste kõrvalmõjudeta. Töörühm loodab esimeste inimkatseteni jõuda tänavu aasta lõpus, vahendab Gizmodo.
Uus rasestumisvastane vahend võtab sihikule A-vitamiini, mis mängib imetajate viljakuses võtmerolli. Näiteks on teada, et A-vitamiini poolest kesine toidulaud on seotud viljatusega.
Pika töö järel leidsid uurijad katsetusjärgus toimeaine, mis tõkestab inimese rakkudes teatud tüüpi A-vitamiini seondumist retinoolhappe alfaretseptoriga (RAR- α). Tegu on ühega kolmest sarnase ülesandega valgust. Uurijad loodavad, et just selle valgu tõkestamisest piisab, et kutsuda kehas esile pikaaegset, ent ajutist viljatust ilma oluliste kõrvalmõjudeta.
Viimastel aastatel on üle kivide ja kändude jõudnud kliiniliste uuringuteni teisedki võimalikud meeste viljakust reguleerivad vahendid. Enamik seni pakutud võimalustest sihivad meessuguhormoon testosterooni ja võivad seetõttu tekitada soovimatuid kõrvalmõjusid, nagu kõrgemat kolesteroolitaset või vähenenud sugutungi.
Uue lahenduse loonud töörühm loodab, et nende preparaat selliseid muresid ei tekita. Uuringu autori ja meditsiinikeemia doktorandi Md Abdullah Al Nomani sõnul võiks uus lahendus olla seega kasutajatele meelepärasem.
Kuna mehed ei pea tegelema otseselt raseduse tagajärgedega, lepivad nad Nomani sõnul naistest vähemate kõrvaltoimetega. Seepärast püüabki tema töörühm luua mittehormonaalseid rasestumisvastaseid tablette, mis jätaks hormoonitasemega seotud kõrvalmõjud minevikku.
Seni paistab uue vahendi peamine toimeaine GPHR-529 töötama uurijate sõnul ootuspäraselt. Sel nädalal kirjeldasid nad Ameerika Keemia Seltsi kevadkonverentsil, et isashiirtele nelja nädala jooksul pidevalt uut preparaati andes jäi neil seemnerakke vähemaks ja nad muutusid ajutiselt viljatuks.
Ühtekokku hindasid uurijad, et GPHR-529 hoiab rasestumist ära 99 protsendil juhtudest ja ilma märgatavate kõrvalmõjudeta. Isashiirte viljakus taastus umbes neli kuni kuus nädalat peale preparaadikuuri lõppu. Sama töörühm on varemgi eri loomadega leidnud, et RAR-α valgu tõkestamisel peaks see ohutult ja tõhusalt ajutiselt isaste viljakust pärssima.
Seni paistavad tulemused Nomani sõnul paljulubavad, kuid täie kindluse mistahes uue ravimikandidaadi toime kohta tooks kliinilised uuringud. Töörühm andis oma GPHR-529 koostisosa kasutuslitsentsi ettevõttele YourChoice Therapeutics, et viimane võiks seda edasi arendada. Kui kõik sujub plaanipäraselt, loodab ettevõte esimeste inimkatsetega alustada selle aasta teises pooles.
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee