Laupäev , 3 juuni 2023
Erakorralised uudised

Kas fooliumiga on ohutu süüa teha?

Foolium on igapäevaselt kasutatav nii kodumajapidamises kui ka toitlustus- ja toidutööstusettevõtetes. Aga kas raskmetallist valmistatud materjal on ikka parim valik?

Sellesse õhukesse alumiiniumkihti pakitakse kõiksugu wrappe, võileibu kui ka valmistoite (kuna foolium on erakordselt mugav, odav ja kuumakindel). Kodudes valmistatakse fooliumis küpsetatud kala, mereande, liha ning kartuleid, et need oma mahlasuse ja aromaatsuse säilitaksid. Samuti kaetakse sellega kooke ja küpsetisi ühtlase küpsemise eesmärgil.

Fooliumi mõju valmistatavale toidule
Foolium on valmistatud alumiiniumist, mistõttu on tõstatatud küsimus, kas see mõjutab ka kuidagi meie toitu ning seeläbi meid? Uuringutest on selgunud, et fooliumisse mähitud toidu küpsetamisel eritub sinna märkimisväärselt alumiiniumi osakesi. Samuti suurendab osakeste imendumist ka toidule lisatavad maitseained, õlid ning happed (näiteks sidruni- või laimimahla ning tomati kasutamisel).

Alumiiniumi potentsiaalsed terviseriskid
Suurtes kogustes on alumiinium inimorganismile toksiline. Alumiinium on mürgiks närvisüsteemile, soodustades potentsiaalselt Parkinsoni ja Alzheimeri tõve kujunemist (või – põhjustades seega potentsiaalselt mälu ja koordinatsiooni halvenemist ning kontrollimatute liigutuste teket). Kuna alumiinium koguneb tasapisi organitesse, siis halvendab see järk-järgult ka muid keha funktsioone, mõjudes näiteks nõrgestavalt immuunsüsteemi toimimisele ning koormates üleliia maksa funktsiooni. Samuti võib liigne alumiiniumi hulk kehas põhjustada luuvalu ja -murde.

Kas kasutada fooliumit?
Vale oleks väita, et fooliumi kasutamine igapäevaelus soodustab ainuüksi kõiki eelmainitud terviseprobleeme, kuid kui mõelda, et keskkonnast (õhk, toit, köögitarvikud) imenduvaid alumiiniumi osakesi on samuti rohkelt, siis tuleks oma valikud kriitilisemalt üle vaadata. Oluline on ka jälgida väiksemate laste kokkupuudet alumiiniumiga, kuna õues sageli suhu sattuv muld ja tolm sisaldavad samuti mingites kogustes raskmetalle. Samuti leidub osades ravimites alumiiniumi.

Õnneks on maailmas fooliumile mitmeid alternatiive – näiteks pakkimiseks saab kasutada korduvkasutatavaid vahapabereid või hoopiski tavalisi klaaskonteinereid. Küpsetamisel võib eelistada silikoonist matti. Poest saab jätta valimata fooliumisse pakitud tooted ning toidukohtades paluda, et pakitakse karpi või enda kaasaskantavasse nõusse.

allikas: rimi.ee

Vaata ka:

MERILY TIMMER: paljud inimesed kardavad, et see on neile peale pandud

Merily Timmer võttis lahkamisele teema, mis tihtipeale inimeste seas aktuaalne on. Selleks on sõnamised ja …