Kolmapäev , 24 aprill 2024
Erakorralised uudised
covid 19 gdca686e7a 640

MEELDETULETUS: Kuidas pääseb testima ja kust näeb testitulemusi?

Igapäevaselt tuvastatakse Eestis 1500-1900 uut koroonaviiruse kandjat. Sellega seoses on sagenenud kõned nii riigi koroonainfo telefoninumbrile 1247, Terviseametile kui ka avaliku testimise telefoninumbrile küsimustega, mis puudutavad testimisele pääsemist. Anname ülevaate, kuidas saate minna testima, kui tekib kahtlus, et võite olla nakatunud. Eestis pääseb testima viiel erineval viisil.

1. PEREARSTI JA/VÕI 1220 SAATEKIRJAGA TESTIMISELE PÄÄSEMINE

Haigussümptomite (hingamisteede haigusnähud, nohu, palavik, hingamisraskused, nõrkustunne, lihasvalud) esinemisel helistage oma perearstile või kui see pole võimalik, siis perearsti nõuandeliinile 1220, mille kaudu saab saatekirju E-P ajavahemikul 8.00-22.00.
Pärast perearsti saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saadetakse täisealisele (alates 18. eluaastast) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile lühisõnum, mis annab võimaluse broneerida ise endale proovi andmise aeg. Saatekirja olemasolul saab endale aja broneerida veebiregistratuuris. Sisse saab logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart ID-ga.

Neile, kes ei ole ise endale aega broneerinud, helistatakse Medicumi ja SYNLABi testimise kõnekeskusest. Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, palume pöörduda oma perearsti poole, et kontrollida saatekirja olemasolu ning saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust. Kui saatekiri on olemas ja telefoninumber saatekirjal õige, helistage testimise kõnekeskusesse telefoninumbril 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16). NB! Lapsevanem ei saa lapsele koroonatestimine.ee lehel aega broneerida, vaid peab helistama samuti eeltoodud numbril.

Proovi saab anda 21 asukohas üle Eestis. Testimispunktid on leitavad aadressil: koroonatestimine.ee/testimispunktid
2. LÄHIKONTAKTNE

COVID-19 haige lähikontaktsetele kehtib karantiinikohustus 10 päeva (v.a haiguse läbipõdenud, vaktsineeritud ja vaktsineeritutega võrdsustatud). Oluline on jälgida oma tervist. Juhul, kui tekivad viirushaiguse sümptomid, tuleb koheselt pöörduda perearsti poole (vt punkti 1).
Lähikontaktsetel, kellel haigussümptomeid ei teki, on võimalik soovi korral teha karantiiniperioodi lõpus PCR test. Saatekirja saamiseks ja aja broneerimiseks sobivas punktis tuleb helistada numbril 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16), soovituslikult kaheksandal või üheksandal päeval.

Lähikontaktsetel õpilastel, kelle lähikontakt on toimunud koolis või huviringis, on võimalik alates 1. novembrist 2021 teha mitte varem kui neljandal päeval pärast lähikontakti PCR test. Saatekirja saamiseks ja aja broneerimiseks sobivas punktis tuleb helistada numbril 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16). Negatiivse testitulemuse korral võib õpilane kooli või huviringi naasta.
3. REISILT NAASTES TESTIMINE
Riskiriikidest Eestisse saabujatel on võimalik ennast testida Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal, Tallinna Lennujaamas ja Narva piiripunktis. Saatekiri vormistatakse inimesele kohapeal ning need testimispunktid on ainsad, kus testitakse inimesi elavas järjekorras. Testimispunktid on avatud vastavalt laevade ja lennukite saabumisele, vahepealsel ajal on suletud. Narvas töötab punkt ööpäevaringselt. Maismaa kaudu Eestisse saabujatel tuleb proovi andmise aja broneerimiseks helistada numbril 678 0000 (E-R 9-17). Proovi saab anda üle Eesti avalikes testimiskohtades, mis on leitavad koroonatestimine.ee veebilehel.
Eesti elanikel on isikukoodiga isikut tõendava dokumendi ettenäitamisel võimalik teha PCR test ninaneelust või kurguloputusvedelikust tasuta, välismaalastel tuleb testi eest kaardimaksega tasuda 67 €. Piiriületajatele saadetakse negatiivse testitulemuse puhul sõnum.
4. TASULINE TESTIMINE

Tasulise testimise teenuse hinna kehtestab iga teenuseosutaja ise. Need on leitavad teenuseosutajate veebilehtedel, mille nimekirja leiab aadressil: koroonatestimine.ee/patsiendile/tasuline-testimine. Hinnad jäävad vahemikku 44-60 €. Aeg tuleb broneerida soovitud tasulise teenuse osutaja kaudu, kontakteerudes otse teenuse pakkujaga.

Tasulist testimist osutavad SYNLAB Eesti (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Narvas), Medicum (Tallinnas), Confido (erinevad linnad üle Eesti), Qvalitas (Tallinnas), HeBa (Tallinnas), mitmed haiglad jt.
5. SEIRE

Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel toimuvad erinevad seireprojektid. Kui satute juhuvalimisse, saate vastava e-maili koos juhistega ankeedi täitmiseks ning alles seejärel on võimalik minna testimisele. Enne ankeedi täitmist testimisele ei pääse. Täpsemad juhised saabuvad igale valimisse sattunule eraldi.
ÜLDINE TESTIMISE MEELESPEA

  • Proovi saab anda pildiga isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, juhiluba) alusel.
  • Laps, kellel isikut tõendavat dokumenti ei ole, saab proovi anda õpilaspiletiga.
  • Tulge testimisele õigel ajal.
  • Kandke testima tulles maski.
  • Enamikes testimispunktides toimub ootamine viiruse leviku minimeerimiseks õues, palume riietuda vastavalt.
  • Isiku tuvastamise hetkeks palutakse mask eemaldada.
  • Ninaneelu proovi korral palume nuusata nina enne proovi andmist.
  • Kurguloputusvedeliku proovi puhul on oluline olla üks tund varem söömata-joomata, samuti ei tohi ühe tunni jooksul enne proovi andmist suitsetada ega nätsu närida.
  • Kurguloputusvedelikuga proovi andmise hetkel (kuristamise ajal) tuleb suu katta maskiga.
  • Testitulemused saabuvad 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda ja TESTI mobiilirakendusse, mis on alla laetav testi.me veebilehelt.

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

minuaeg.com uudised

Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga. 

error: Sisu on kaitstud!