Uudised

Martin Helme: Koroonapass tuleb prügikasti visata. Kohe!

Tuntud Ameerika majandusteadlane Milton Friedman tuli omal ajal välja teravmeelse poliitilise kalambuuriga. „Poliitikas on tore valida õigeid inimesi, aga see ei ole viis asjade saavutamiseks. Asjad saavad tehtud, kui valedel inimestel on kasulik teha õigeid asju.“ Mulle tuli see ütlus jälle meelde, kui vaatan Keskerakonna poolt algatatud uut valitsusesisest padjasõda koroonarežiimi lõdvendamise teemal.

Ma usun, et kõigil on väga hästi meeles, et koroonapassid ja sisulise sundvaktsineerimise tõid meile tänase valitsuse mõlemad parteid üksteist usinuses üle trumbates. Keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik oli see, kes muutis seni hoopis teiseks eesmärgiks kasutusel olnud töökeskkonna ohutusanalüüsi sundvaktsineerimise suureks malakaks, mille abil hakati inimesi vallandama. Keskerakondlasest siseminister Kristian Jaani oli see, kes tõi parlamenti NETS-i muudatused ja lasi politseijuht Elmar Vaheril selle vastu protestima tulnud inimesi pokri panna või trahvi teha. Ega Reformierakond innukuses alla jäänud, politsei jõudemonstratsioonid meeldisid neile samamoodi.

Nüüd on tuul muutunud. Üha rohkem arste astub välja selgete sõnumitega sellest, kuidas koroonapassid ei näita ohutust (aga mäletate, just sellena neid meile kogu aeg reklaamiti!) ja üha rohkem ettevõtjaid ütleb, et nad ei ole enam võimelised praeguste reeglite all edasi tegutsema. Ning vist ei ole väga palju enam neid inimesi, kes usuksid loosungeid sellest, kuidas vaktsineerimine hoiab sind nakatumast.

Inimeste surumise, hirmutamise ja neile pooltõdede või valede esitamise peale on ka avalik arvamus muutunud tänase koroonarežiimi vastu üha vaenulikumaks. Kõigil on kõrini ja mitte ainult koroonast. Kõrini on ka tihti oma seisukohti muutvatest „ekspertidest“ ja kobarkäkke kokku keerutavatest poliitikutest. Kõrini on sellest, kuidas varem võrdse kohtlemise ja diskrimineerimisvastasuse endale lipukirjaks võtnud liberaalid on viimased pool aastat viinud ellu diskrimineerimist ja ebavõrdsust tekitavat poliitikat, lõhestades ühiskonda enneolematul moel.

Niisiis on tekkinud olukord, kus „valedel inimestel“ on kasulik teha õigeid asju. Pooled nendest samadest inimestest, kes meile tänase koroonarežiimi tekitasid, trambivad nüüd jalgu, et see hirmus olukord lõpetada. Sest see on muutunud poliitiliselt kasulikuks. Loomulikult ma nõustun selle nõudmisega. Koroonapassid ei näita midagi peale selle, et meie valitsus jagab seaduseid jalge alla trampides ühiskonda kaheks, kuulutades inimesed õigeteks ja valedeks. See pole kunagi olnud midagi muud, kui võimu näitamine ja suure raha liigutamine.

EKRE ei lubanud valitsuses olles kehtestada maski kandmise kohustust, me andsime soovituse. Me ei diskrimineerinud ei inimesi ega ettevõtteid, vaid tegime pandeemia alguses, kui infot oli vähe ja hirm suur, sulgemisi, mis olid kõigile ühtviisi kohustuslikud. Ja me kompenseerisime neid sulgemisi riigieelarvest. Meie ajal ei jõudnud Eestis vaktsineerimine veel alata, aga me olime algusest peale kindlal seisukohal, et vaktsineerimine peab olema isiklik otsus, mis tehtud ilma surveta ja sisulise konsultatsiooni järel arstiga. Me olime kohe algusest peale selgelt ja valjult vastu koroonavõitluse sildi all kehtestatavale politseiriigile ning hoiatasime juba eelmisel kevadel kõige selle eest, mis meil alates sügisest juhtunud on. Meie positsioon polnud sugugi kõige populaarsem. Tõepoolest, kaotasime selle eest, et seisime isikuvabaduste ja vaktsineerimisvabaduse eest nii liikmeid kui valijaid. Aga me olime järjekindlad, sest meil on kindel maailmavaateline alus ja me ei saanud teisiti. Siinkohal on ehk sobilik küsida – kes käitub populistina ja kes aate-erakonnana?
Aga tagasi alguse juurde. Las „valed inimesed“ teevad õiget asja. Koroonapassi ei oleks tohtinud kunagi lasta sellisel moel tekkida ega kohustuslikuks muuta. Siiski, parem hilja, kui mitte kunagi. Koroonapass tuleb kohe prügikasti visata ja naasta normaalse elu juurde. Lõpetada tuleb lõputu ja mõttetu masstestimine. Haiged inimesed peavad kodus olema ja riskirühmad oma arstiga arutamise järel isiklikud ettevaatusabinõud kasutusele võtma.

Me teame, et väga paljudel inimestel on koroonarežiimist suurt majanduslikku kasu tõusnud ja nad püüavad meid jätkuvalt uskuma panna, et mitte midagi ei tohi muuta. Ja me teame, kui väga ei taha ükski poliitik tunnistada, et ta on aasta otsa vale asja ajanud. Mõlemad on aga võõrad mured Eesti ühiskonnale laiemalt. Valitsus, lõpetage koroonarežiim kohe!

Martin Helme
EKRE esimees

Jaga
Back to top button