Kolmapäev , 28 veebruar 2024
Erakorralised uudised
obesity 993126 1280

Maovähendusoperatsioon – miks, millal ja kuidas?

Maovähendusoperatsioon – miks, millal ja kuidas?
Küsimustele vastab dr Rein Adamson,Regionaalhaigla üldkirurg

Mida kujutab endast maovähendusoperatsioon?
[ADAMSON] Suur osa maost eemaldatakse, järele jääb vaid mõnesentimeetrise läbimõõduga toru meenutav organ, mille maht on oluliselt väiksem tervest maost ja seetõttu tekib söömisel kiiresti täistunne.
Kõige levinum bariaatriline ehk rasvtõve kirurgiline operatsioon on aga nn maost möödajuhtiv operatsioon, mille tulemusena moodustatakse väga väike maokönt (20–30 ml) ja lisaks ei võta seedimisest osa umbes 150 cm pikkune peensoole osa. Selle operatsiooni järel saab korraga süüa väga vähe ning väheneb oluliselt toitainete imendumine seedetraktist, mistõttu selline kombinatsioon soodustab küllalt kiiret ja püsivat kaalulangust kogu edaspidiseks eluks. Probleemiks on selle meetodi puhul teatud vitamiinide ja mikroelementide ainevahetushäire, mille tõttu on soovitatav profülaktiline asendusravi (B12-vitamiin, kaltsium, raud, D-vitamiin).

Kas maoballoon, maobandaaž ja maost möödajuhitav operatsioon on kõik sama tulemusega ja millist võimalust siis eelistada?
[ADAMSON] Maoballooni kasutatakse tavaliselt kergematel juhtudel, tavapärane kasutusaeg on kuus kuud, siis tuleb balloon eemaldada. Kui selle aja jooksul ei ole uued toitumisharjumused kinnistunud ja jätkatakse vanaviisi, siis kipub ka kaal tagasi tulema. Samuti kasutatakse teatud juhtudel maoballooni kaalulangetusmeetodina enne bariaatrilist operatsiooni, mõnikord vähendab see oluliselt operatsiooni riske.
Maobandaaži puhul paigaldatakse mao ülaossa silikoonist reguleeritav paelataoline võru, mis põhjustab samuti söömisel kiire täistunde. On samuti küllalt populaarne meetod, kaalulangus selle operatsiooni järel ei ole nii kiire ja püsiv kui maost möödajuhtiva operatsiooni puhul.Probleemiks võib olla võõrkeha olemasolu, samas säilib siin organismi anatoomia ja vajaduse korral saab bandaaži eemaldada.

Kellele seda operatsiooni tehakse, kas ainult neile, kellele see on elutähtis või ka laiskadele dieedipidajatele?
[ADAMSON] Taolisi operatsioone ja protseduure tehakse kindlate näidustuste puhul inimestele, kelle kehamassi indeks on vähemalt 40 või ka alates 35st kaasuvate haiguste puhul (nt diabeet, kõrgvererõhuhaigus). Maoballooni võib paigaldada juba alates kehamassi indeksist 26.
Millised positiivsed muutused peale kaalu langemise selle operatsiooniga veel kaasnevad? Või hoopis riskid?

[ADAMSON] On kindlaks tehtud, et rasvtõve kirurgiline ravi on tänapäeval kõige efektiivsem kaalulangetamise meetod haigusliku rasvumise korral, selle operatsiooni järel on võimalik paraneda mitmetest kaasuvatest haigustest, nagu II tüübi diabeet, kõrgvererõhutõbi, samuti väheneb oluliselt risk haigestuda mitmetesse- pahaloomulistesse kasvajatesse (jämesoole-, eesnäärme-, pankreasevähk).Üksikutel juhtudel võib esineda ka tüsistusi nii vahetult pärast operatsiooni kui ka hilisemas elus, kuid tänapäeval on need võrreldavad tavaoperatsioonide tüsistustega.

Kui kiired on tulemused ja kas pole uut ohtu rasvumiseks, nagu tihti juhtub dieedi lõpetamisel?

[ADAMSON] Pärast maost möödajuhtivat operatsiooni on suurim kaalulangus esimese kahe aasta vältel, kui kaotatakse 60–70% üleliigsest kehakaalust. Edasi on kaalulangus juba väiksem, sõltudes ka inimese füüsilisest aktiivsusest ja eluviisidest. 70–80 protsendil patsientidest püsib kaalulangus ka edasises elus, mõnedel juhtudel võib ka kaal hakata vähehaaval tõusma.
Maobandaaži puhul ei ole kaalulangus nii suur ja kiire, samuti on seda võimalik „ära petta”, süües palju magusat.

 

Kas maovähendusoperatsiooni läbinu saab elada täisväärtuslikult või on midagi, millega peab edaspidi arvestama?
[ADAMSON] Jah, elada saab täiesti tavalist elu, mitmel juhul on patsiendid vaid kahetsenud, et seda varem ette ei võtnud.Tänu tervenemisele mitmetest kaasuvatest haigustest on võimalik elada hoopis täisväärtuslikumalt ja õnnelikumalt kui varem.
Peab aga arvestama, et osal juhtudel hakkab pärast suurt kaalulangetamist nahka „üle jääma” ja teatud kehaosades (reied, kõht, küljed, õlavarred, rinnad) võivad tekkida inetud väljaveninud naha- ja rasvavoldid, mis vajavad hilisemaid korrigeerivaid operatsioone.Kui maovähendusoperatsioonid on Eesti haigekassa poolt kindlustatutel tasuta, siis suur osa korrigeerivaid operatsioone on tasulised.

Kui populaarne see operatsioon Eestis on?

[ADAMSON] Eestis on tehtud bariaatrilisi operatsioone alates 2004. aastast. Praeguseks on Eestis tehtud mitu-sada operatsiooni, tulemused on olnud head ja huvi nende operatsioonide vastu pidevalt suureneb. Rasvumine on ju krooniline haigus, mille sümptomid aja jooksul süvenevad ja kuigi meeste seas on Eestis ülekaalu rohkem (56%) kui naiste hulgas (44%), moodustavad operatsioonil käinutest enamiku just naispatsiendid. Mehed ilmselt ei teadvusta endale tõsiseid terviseprobleeme, milleni ülekaalulisus võib viia.
Kui kiire on paranemine ja kui ruttu näeb tulemusi?

[ADAMSON] Enamikul juhtudel tehakse bariaatrilisi operatsioone laparoskoopiliselt, st väikeste aukude ja spetsiaalsete instrumentide abil, tänu millele on operatsioonist taastumine tavaliselt küllalt kiire ja kolmandal-neljandal operatsioonijärgsel päeval saab kodusele ravile. Väga oluline on pärast operatsiooni pidada kinni toitumisjuhistest ja muudest nõu-annetest, mis tagab ka head ravitulemused. Kaalulangus on siiski väga erinev, kuid juba mõne kuuga võib see olla mitukümmend kilo.
Palju see operatsioon maksab ja kus seda teha saab?
[ADAMSON] Taolisi operatsioone tehakse Tallinna keskhaiglates, Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Haigekassa poolt kindlustatutel on see tasuta, teistel juhtudel võib olla hind 3000–7000 eurot. Haigekassa poolt kindlustatutele on tasuta vaid maovähendus- ja maost möödajuhtiv operatsioon, maobandaaž ja maoballoon on ainult tasulised.
Millised on suurimad müüdid sellise operatsiooni kohta?

[ADAMSON] Suurim müüt võib olla vast see, et selle operatsiooniga saab nii terveks kui ka ilusaks. See kõik on võimalik, kuid tihtipeale vaid ka pärast mitmeid keha korrigeerivaid operatsioone.
Kui palju teie selliseid operatsioone teinud olete?
[ADAMSON] Ise olen teinud nii mao-vähendusoperatsioone, mao bandažeerimist kui ka maoballoonide paigaldamist. Täpset arvet ei ole pidanud, alla saja.
RETSEPT
Soovitame veel üht kaalulangetamse viisi.
Üks korralik vahekord võtab higi lahti ja võhmale, nagu pärast jooksuringi. Keskmine seksuaalvahekord põletab 200 kalorit. Kaks head ühes! Ongi valida, kas üks väike ja igav sörk või palju põnevam voodivõimlemine. Mida siis veel maratonist oodata – kalorikaotus sõltub sinu vastupidavusest! „Ületreenimise” oht puudub.

Vaata ka:

janar keel

Elades varjus, mida heidavad hirm, ahastus, kibestumine ja vihast tulvil südamed…

Elades varjus, mida heidavad hirm, ahastus, kibestumine ja vihast tulvil südamed, avastame end tihtilugu tõdemuse

Finantsinspektsiooni scaled

Finantsinspektsioon tegi Creditstar Estonia AS-ile ettekirjutuse

Finantsinspektsioon (FI) tegi Creditstar Estonia AS-ile (registrikood 11251314) ettekirjutuse, kuna tuvastas minetusi tarbijate krediidivõimelisuse hindamises

error: Sisu on kaitstud!