eur

KUUM: Soomes makstakse välismaalastele närust 500-eurost kuupalka.

Soomes on avalik saladus see, et iduettevõtetes makstakse välismaalastele närust 500-eurost kuupalka. 26-aastane vietnamlane Linh räägib, et pidi iduettevõtte põhipalgaga toime tulemiseks tegema kõrvalt veel teist tööd söögikohas.

Töökoht oli Helsingi firma Rens Original, mis valmistab taaskasutatud materjalist tenniseid. Tegemist on Soome investoritelt miljoneid eurosid kogunud firmaga. See firma on avalikkuses äratanud positiivset tähelepanu välismaa tööjõuu kasutamise ja keskkonnasõbralikkuse poolest vahendab Helsingin Sanomat.

Samas aga maksab Rens Original välismaalastele närust, Soome tasemest palju madalamat palka. Samuti on selles ettevõttes tavaline töölepingu katkestamine katseajal, tasuta ületundide tegemine ja haavatavas olukorras välismaalaste ärakasutamine.

Asjatundjate väitel tegeleb Rens Original välismaa tööjõu diskrimineerimisega, mis on kriminaalkorras karistatav.

Tegemist on laiema nähtusega, kus välismaalasi koheldakse Soome ettevõtetes hoopis teistmoodi kui soomlasi. Samal ajal räägitakse Soomes pidevalt vajadusest tuua välismaalt lisatööjõudu.

Firmasse Rens Original on investeerinud Soomes tuntud investorid. Soomes vajatakse igal aastal IT-alal 13 300 uut töötajat ja väidetavalt on suur tööjõu puudus, aga välismaalased ise räägivad, et Soomes on väga raske tööd saada. Seetõttu ollakse nõus mis iganes tingimustega.

Rens Original on 2018. aastal loodud firma, mille asutasid Vietnamist Soome õppima tulnud ja elama kolinud Jesse Tran ja Son Chu. Esimesed jalatsid tulid välja 2019. aastal, neid müüdi USA Kickstarteri veebi kaudu enam kui 500 000 dollari eest. Ettevõttel Soomes käivet polnud. Tootmine käis Vietnamis ja USA-s oli müügitegevus. Ettevõtte palgal on 20 töötajat.

Kui firma tegevusest ajakirjanduses kirjutati, siis hakkas tulema vihjeid selle kohta, et ettevõttes pole asjad korras. Ettevõtte töötajad räägivad, et neile tehti ettepanek töötada esimene kuu üldse tasuta. Pärast seda oli palk 700 eurot kolme kuu jooksul. Oli aga neidki, kes töötasid algul 500 euro eest kuus. Alles pärast seda kerkis palk 1200-1600 euro peale täistööaja eest kuus.

Töötajate ametid olid firmas klienditeeninduse, müügi ja sotsiaalmeedia turundusega seotud. Rens Originali asutajad ei soovinud ajakirjanduse küsimustele vastata. Avalikult pakub Ren tööveebis The Hub palka 1300-3000 eurot kuus.

Tegelikkuses peaks Rens aga Soomes järgima kollektiivlepingu järgset palgataset, mis on vähemalt 1749 eurot. Müügiesindaja palk on Soomes keskmiselt 2500 eurot kuus.

Soome migratsiooniameti Migri info kohaselt peavad tulijad Soomes teenitava palgaga toime tulema. Brutopalk peab olema vähemalt 1252 eurot. Rensi makstud 700 eurot ei mahu isegi selle miinimumi sisse. Linh ütles, et Migri polnud nõus isegi sellega, kui palk tõusis 1300 euroni, vaid tööloa saamiseks nõuti 1600 euro suurust palka. Rensi juhtkond lubas algul palka tõsta, aga siis taganes sellest lubadusest. Linh loobus ise tööst 4 kuu töötamise järel ja oli ametis pärast seda ettekandjana. Suvel naasis ta tagasi Vietnami, kuna tööluba lõppes.

See tähendab, et Soomes kõrgkooli lõpetanud spetsialist pidi Soomest lahkuma, kuna ta ei leidnud oma haridusele vastavat tööd.

Soome asjatundjad peavad sellist välismaalaste ebavõrdset kohtlemist ja ärakasutamist diskrimineerimiseks, mis on kriminaalkorras karistatav.

Rensi puhul on enamus töötajaid ametis vaid katseaja perioodi 1-3 kuud. Asemele võetakse üha uued ja uued madala palgaga töötajad. Ettevõtte enda väitel aga kasutati võimalust hoida inimest katseajaga tööl kuni pool aastat.

Ettevõtte endised töötajad rääkisid ka palgata ületundidest, aga ettevõte ise eitab seda. Ettevõttes on kasutusel paindlik tööaeg.

Teine Soome iduettevõte, kus välismaa odavat tööjõudu enda huvide ära kasutatakse on Ultrahack (Futuretournaments Oy. Ettevõte tunnistab vigu, mis on nüüdseks parandatud. Kuivõrd ettevõte on veel väike, ei pea järgima kollektiivlepingu tingimusi. Kuigi seadus seda ei nõua, tahab ettevõte olla hea tööandja.

Ultrahacki kliendid on tuнtud Soome ettevõtted nagu Business Finland, Ericsson, Euroopa Komisjoni organisatsioon EIT Digital, majanduskõrgkool Hanken ja meediafirma Sanoma.

Palju Soome läinud välismaalased tunnistavad, et neid on ära kasutatud. Kasutatakse ära välismaalaste teadmatust Soome olude kohta. Paljud, kes on tulnud Soome õppima, pole kursis Soome töötajate õigustega.

Allikas. EEstinen.fi

Vaata ka:

TYT 3513

Tartu Ülikooli teadlased avastasid uue ravimikandidaadi agressiivse ajukasvajaga võitlemiseks

Glioblastoom on täiskasvanutel kõige sagedasem halvaloomuline ajukasvaja, mis on äärmiselt agressiivne ja kiire kuluga. Tartu

suhkur

Riigikogu rahanduskomisjon saatis magusamaksu eelnõu esimesele lugemisele

Riigikogu toetas oma tänasel istungil magusa joogi maksu seaduse eelnõu ja saatis selle esimesele lugemisele.

error: Sisu on kaitstud!