Uudised

KUUM: Keskerakond esitas reformierakonnale ultimaatum, kaotada alates 7. veebruarist koroonapassi nõude siseriiklikult või…

Keskerakond saatiskarmis toonis teate, kus väljendab tohutut rahulolematust praeguse valitsuse koroonapoliitikaga.
Valitsus saab edukalt tegutseda vaid pariteetsetel alustel. Teineteise ettepanekuid tuleb kuulata ja arutada, kuid mitte lõputult – tegema peab ka vajalikke samme. Arvestama peab mitte ainult koalitsioonipartneriga, aga tunnetama ka ühiskonna ootusi ja leidma võimalusi vastutustundlikeks ja mõistlikeks lahendusteks. Ka siis, kui sõnumitoojaks ei ole peaministrierakond.

Keskerakond pakkus välja kaotada alates 7. veebruarist koroonapassi nõude siseriiklikult ning edasiste piirangute järk-järgulise leevendamise veebruarikuu jooksul. Selleks annab võimaluse vaktsineerituse ja läbipõdemise tase, aga ka omikroni tüve levik, mis on vähendanud tunduvalt haiglaravi koormust ning intensiivravi vajadust. Ka mitmete riikide senised otsused ning ekspertide soovitused näitavad, et selleks on õige hetk.

Reformierakond avaldas täna valmisolekut tulla meie ettepanekutele vaid osaliselt vastu. Meie soov on aga jätkuvalt kaotada COVID tõend kõigile. Olime valmis kompromissideks, kuid paraku vajalikke ja terviklikke samme koalitsioonipartnerilt ei tulnud. Vastupidi, avalikkuses kõlab lahenduste asemel süüdistus poliitilistest punktidest. See ei päde ega aita kaasa omavahelistele suhetele.

Peaministri ametis tuleb leida lahendusi ja tunnetada sealhulgas ka oma vastutust, mitte seadma alatasa demonstratiivselt läbi meedia oma kabineti liikmetele ülesandeid. Ülesanded ja vastutus on ka peaministril. Keskerakond ootab valitsusjuhilt lahenduse leidmist kolmapäeva õhtuks.
“Tänase suunaga, mida valitsuskabinetis arutati, Keskerakond rahul ei ole. See on meie jaoks liiga vähe. Ühiskond ootab selgelt Covid-passide kaotamist. Ja ma väga loodan, et koalitsioonipartner eesotsas peaministriga täna-homme leiavad aja pidada neid arutelusid, et lahendus leida. Siin on vaja konkreetset kuupäeva ja Keskerakond on oma ettepaneku teinud – see võiks olla 7. veebruar. Loomulikult me oleme valmis selles osas arutelusid pidama, aga see konkreetne otsus peab sündima selle nädala neljapäeval,” sõnas Ratas.

Ratas ei nõustunud peaminister Kaja Kallase seisukohaga, et koroonapassid tuleks kaotada siis, kui praegune nakatumislaine hakkab langema.

“Me näeme seda, et haiglaravi on stabiilne. Kui palju viimastel nädalatel inimesi Covidiga haiglasse läheb, see arv on olnud stabiilselt 220 inimese juures. Haiglasisene nakatumine tuleb sellele lisaks peale. Vaadates, mis toimub intensiivravis ehk kõige raskemate patsientidega, siis on toimunud nende arvus langus. Ühiskonna selge ootus on, et koroonapassid kaoksid. Andres Merits on öelnud, miks me hoiame ühiskonnas mingit dokumenti ja reeglit, mis tegelikult ei tööta. Ma olen 100 protsenti sellega nõus,” ütles Ratas.

Kommenteerides Kaja Kallase seisukohta, et teadusnõukoda praegu veel ei soovita Covid-passidest loobuda, vastas Ratas irooniliselt, et tal on heameel, et teadusnõukoda üldse alles on.

“Kui me vaatame seda, mida on öelnud eelmise teadusnõukoja liikimed, kes olid pika perioodi ajal selles protsessis, näiteks Andres Merits või Irja Lutsar, siis nemad ütlevad selgelt – lõpetame ära need Covid-passid. Ja me ei saa vastutust lükata teadlaste peale. See on poliitiline otsus. Poliitiline tunnetus, mis hetkest kaotame dokumendi, mis enam mitte midagi ei mõjuta,” sõnas Ratas.

Allikas. Err.ee

Jaga
Back to top button