Erakorralised uudised
päiksekreem

KUIDAS PÄEVITADA OHUTULT?

KUIDAS PÄEVITADA OHUTULT?

 

Igatsetud päikeselised ilmad on saabunud, kuid siiski peaks enne randa tõttamist vanad tõed meelde tuletama.

Vältima peaks keskpäevapäikest (kell 11-15). Kell 12 päeval on ultraviolettkiirgus 10x tugevam kui kell 9 või 15. Katke end riietega, parimate kaitseomadustega on tihedakoeline, tume, avar ja kuiv riietus, nokaga peakate vähendab kiirgust silmadele 4-5 korda, ka päikeseprillid on vajalikud. Otsese päikese käes pole soovitav viibida üle paari tunni päevas. Ultraviolettkiirgust me ei näe ega tunne. Kerge on saada põletust tuulise ilmaga, kuna tuul jahutab nahka ja te ei märka minna õigel ajal päikese eest varju. Ohtlik on jääda rannas magama. Päevitada ei tohiks märja nahaga, kuna veetilgad toimivad nagu läätsed ja võimendavad päikesekiirgust. Lõunamaades võib kaitsmata nahaga saada päikesepõletuse ka pilvise ilmaga ja varjus viibides.

 

 

 

Päikesekaitsekreemi valides tuleb teada oma naha fototüüpi, Euroopas eristatakse 4 fototüüpi:

  1. Väga hele, tedretähnidega äärmiselt päikesetundlik nahk, mis saab alati päikesepõletuse ja ei lähe kunagi pruuniks, blondid või punased juuksed, silmad sinised, SPF 50.
  2. Hele, päikesetundlik nahk, õrn päevitus, blondid, helepruunid juuksed, silmad sinised, rohelised või hallid, SPF 25-40.
  3. Helepruun, hästi päevituv nahk, päikesepõletus tekib harva, pruunid juuksed, hallid või pruunid silmad, SPF 10-25.
  4. Helepruun või oliivivärvi nahk, päevitus kiire ja püsiv, päikesepõletust ei teki, tumepruunid juuksed, pruunid või tumepruunid silmad, SPF 6-10.

Harjutage nahka päikesega aeglaselt. Suve alguses sobib kõrgema faktoriga kaitsekreem. Näo päikesekaitsevahend peab vastama teie nahatüübile: normaalsele nahale sobib kreem või losjoon, kuivale nahale kreem, rasusele ja segatüüpi nahale emulsioon, geel või sprei.

Kaitsekreem tagab kaitse ainult siis, kui teda kasutatakse piisavas koguses – täiskasvanule kulub kogu keha katmiseks kolm supilusikatäit kreemi.

 

 

Tähtsat rolli mängib ka puhkuse koht, mida lähemal ekvaatorile ja mida puhtam õhk, seda intensiivsem on päikesekiirgus. Merevesi ja liiv reflekteerivad ultraviolettkiirgust, seetõttu vajate siin kõrgemat kaitsefaktorit. Subtroopilises vööndis: Lõuna-Euroopas, Põhja-ja Lõuna-Aafrikas, Lõuna-Ameerikas valige ühe astme võrra tugevam kaitsefaktor, troopilises vööndis: Kesk-Aafrikas, Kagu-Aasias ja Kariibi piirkonnas valige kahe astme võrra kõrgem kaitsefaktor, Austraalias maksimaalne.

Kuna lapse nahk on eriti õrn ja tundlik, pole soovitav last esimese 12 kuu jooksul otsese päikese kätte viia. Väljas viibimiseks sobivad hommiku-ja pärastlõunatunnid, alates 1 aasta vanusest võib kasutada laste päikesekaitsekreemi näole ja kätele.

fototüübid

Dr Ene Mäestu
Dermatoloog

Loe ka:  Päikesepõletus – kuidas seda leevendada?

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

minuaeg.com uudised

Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga. 

error: Sisu on kaitstud!