Monday , 25 October 2021
BioBlockninaspre

Koroona ninasprei BioBlock ei ole ravim.

Juba pool aastat on Eesti apteekide lettidel ninasprei BioBlock, mille kohalikud teadlased töötasid välja veise antikehade baasil. Vaimustushüüete asemel võib aga internetis kohata toote aadressil üha sagedamini pigem kahtlusi ja kriitikat. ETV+ saade “Insight” uuris, mida preparaat endast kujutab – kas tõhusat kaitsevahendit või edukat reklaamprojekti.
Katsed in vitro

“Kui vaatame, mida selle preparaadiga tehtud on, siis on need uuringud katseklaasis, katsed in vitro. Saate aru, meditsiinis katseklaasiuuringutest ei piisa,” selgitab farmakoloogia instituudi tudeng, proviisor Aleksei Morgunov.

Talle vaidleb vastu Tartu ülikooli professor, üks ninasprei loojaid Mart Ustav: “Kui vaatame meie loodud preparaadi omadusi, siis me teame, kuidas ja millises kontsentratsioonis antikehad viiruse tõhusalt inaktiveerivad. Meil on kõik andmed olemas.”

Siiski on ninasprei tõhususes kahtlejaid ka ravimiametis, mis preparaadi müügi heaks kiitis. Ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja Maia Uusküla sõnul teab igaüks, et õunte söömine on kasulik, aga kui keegi väidab, et õunad aitavad näiteks vähi vastu, peab ta seda tõestama. Selleks on vaja läbi viia uuringud. “Me teame, et sprei sisaldab antikehi, mis laboritingimustes tapavad viiruse, aga me ei tea, kuidas see toimib inimese organismi sattudes,” selgitab Uusküla.
Professor Mart Ustav rõhutab, et sprei ei ole ravim, vaid profülaktiline vahend, mis ennetab haiguse teket. “Kui te pesete seebiga käsi, siis te ei eemalda lihtsalt mustust kui niisugust, vaid inaktiveerite seebis leiduvate detergentide abil viirusi ja baktereid ning ennetate sel moel infektsiooni tekkimist teie organismis. Spreis leiduvad antikehad võib liigitada biotsiidide alla, mis inaktiveerivad viirusi. Mina liigitaksin selle profülaktiliseks vahendiks.”

Loe ka:  SKANDAAL: Eestis valmiva BioBlocki ninaspreid pole siiamaani inimeste peal tõestatud, testid on tehtud lehmade peal.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 25 at 16.54.07

Esmaspäevast tagatakse eelkõige erakorralise ja vältimatu abi andmine

“Tervishoius võetakse kasutusele meetmed, mida tavaolukorras ei rakendata. See on viimane abinõu enne erakorralise abi …

Screenshot 2021 10 24 at 14.13.47

COVID-19 vastaste kaitsesüstide arv kasvas eelmisel nädalal oluliselt

„Aitäh kõigile inimestele, kes on teinud terviseteadliku valiku ennast COVID-19 raske haiguse eest kaitsta. Vaktsineerimine …

Screenshot 2021 10 25 at 16.18.03

Ööpäevaga lisandus 1282 nakatunut ja suri kaheksa inimest

25. oktoobri hommikuse seisuga on haiglas 516 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 362 vajab haiglaravi raskeloomulise …

coronavirus g5fe0b0b67 640

Vaktsineerimata inimesed nakatuvad Eestis vähemalt kaks korda suurema tõenäosusega koroonaviirusesse

Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor ja teadusnõukoja liige Krista Fischer kõrvutas oma värskes ülevaates ka vaktsineerimata …