Erakorralised uudised
candles g6b8e1541a 640

KOHUTAV: 5-aastane laps kukkus kaevu ja hukkus.

Iltalehti andmetel kukkus eelmisel nädalal Soome edelaosas Kemiönsaari vallas kaevu alla 5-aastane laps. Laps hukkus õnnetuses.

Õnnetus juhtus Kemiönsaari vallas Rosendali piirkonnas õuealal. See šokeeris sügavalt enam kui kuue tuhande elanikuga saare kogukonda.

Iltalehti on pöördunud õnnetuse kommenteerimiseks ametivõimude ja teiste osapoolte poole nagu politsei ja hoolekandepiirkond, aga ka piirkonna vikaari poole. Kõik keeldusid juhtumit kommenteerimast.

Õnnetuste uurimiskeskus (OTKES) on aastatel 2009–2011 läbi viinud laste surmajuhtumite teemajuurdluse. Selle aja peale langes kolm sisehoovis toimunud uppumist. Ühel juhul kukkus laps dekoratiivbasseini, teisel õuebasseini, kolmandal aga õue kaevu.

Väikelaps kukkus maja hoovis 2 meetri sügavusse ja 35 cm laiusesse kaevu ning lämbus. Vaatamata abi kiirele saabumisele ei suudetud last piisavalt kiiresti üles tõsta, ütleb OTKES-e juhtivteadur Kai Valonen.

Uurimisaktist selgub, et OTKES-e uuritud vanal juhtumil oli õue kaevu kukkunud laps 3-aastane.

Edela-Soome päästeteenistuse riskijuht Petri Tassila ütleb, et kaevude ohutuse eest vastutab põhimõtteliselt kinnistu- või maaomanik.

Kaevukaante ohutust tuleks kontrollida kevadel. Ülevaatusel tuleks tähelepanu pöörata kaevu üldisele seisukorrale, kaevukaane vastupidavusele ja kaevu serva seisukorrale. Kaevu kate ei tohiks näiteks kõikuda.

Avalike teede ja avalike kohtade kaevude ohutuse eest vastutab omavalitsus või linn.

Valonen ütleb, et viimase abinõuna võib ohtlikust kaevust teatada ehituskontrollile. On ilmne, et kaevu kukkumist tuleb vältida. Ehk siis piirded peavad olema ja korralik kate peab olema. Laste seisukohalt peaks kaevu kaas olema selline, et seda ei saaks kuidagi avada ja see ei vajuks lapse raskuse all kokku.

Kaev peab olema kogu aeg ohutus seisukorras. Kui leiate oma hoovist vana kaevu, mida enam ei kasutata, saate selle täita. Kui kaevu ei kasutata, oleks parim ja lõplik lahendus kaevu täitmine, märgib Valonen.

OTKES on läbi viinud kaks uppumistega seotud temaatilist uurimist. Ühes neist uppus vanem mees, kes läks kaevu pumpa reguleerima. 2021. aastal oli uppunuid kokku 165 ja üks neist uppus kaevu, seega on uppunute osas tegemist marginaalse probleemiga.

Valoneni sõnul tuleks kaevukaante ohutusest siiski rohkem rääkida. Õnnetusjuhtumite uurijana arvan, et on hea, et kaevude ohutusest uudiseid tehakse. Selle kohta tuleks avalikkusega rohkem teavet jagada. Kui need jäävad varjatuks, peame võib-olla arvama, kas need juhtuvad või mitte, räägib Valonen.

Allikas. Eestinen.fi

Vaata ka:

Koerte katk

Uus seadue kava: 2025.a sündivaid koeri ei tohi ketis pidada

VTK käsitleb loomakaitseseaduse muudatust, mis keelustab koerte alalise ketispidamise. Et mitte seada ohtu tänaseid ketikoeri

nastya dulhiier 1oo PSe024s unsplash

Horoskoobi hädaolukord: kuidas ellu jääda, kui sinu tähtkuju võtaks maailma üle (vihje: hoia šokolaadi ja huumorimeelt varuks!)

Jäär (21. märts – 19. aprill): Jäär on see sõber, kes saabub peole nagu tornaado,