Expand To Show Full Article
Täna 20.05 tähistatakse Euroopa merepäeva | MinuAeg
Kolmapäev , 7 juuni 2023
Erakorralised uudised

Täna 20.05 tähistatakse Euroopa merepäeva

Täna, 20. mail peetakse Euroopas merepäeva, mille mõte on pöörata erilist tähelepanu merede ja ookeanide olulisusele meie igapäevaelus.

Kliimaminister Kristen Michali sõnul on tänavune aasta nii Euroopa kui ka Eesti merendusele märgilise tähtsusega. „Olulised Euroopa Liidu õigusaktid seavad laevandussektorile järgnevateks aastateks ambitsioonikad eesmärgid, vähendamaks keskkonnajalajälge ja liikumaks kliimaneutraalsuse suunas,“ tõdes Michal. „See on väljakutse, aga samas ka võimalus. Väiksem keskkonnajalajälg on majanduses konkurentsieelis.”

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi meremajanduse asekantsler Kaupo Läänerand lisas, et mitmed olulised tegevused on tänavu Eestis juba aset leidmas. „Ettevalmistamisel on keskkonnasõbralikel tehnoloogiatel töötava viienda parvlaeva projekt ja alustatakse mitmeotstarbelise töölaeva projekteerimist. Samuti on töös merendusklastri loomine ning valmistutakse väikesadamate kontseptsiooni koostamiseks, mis peaks toetama kestlikku arengut,” märkis asekantsler.

Lääneranna sõnul on juba valminud uuring Eesti merenduse konkurentsivõime kohta, samuti nägemus intelligentsete transpordisüsteemide valdkonda kuuluvate nuti- ja virtuaalpoide võrgustiku välja arendamiseks.

Euroopa merepäeva tähistatakse erinevates linnades üle Euroopa Liidu. Tänavune ametlik üritus toimub Brestis, Prantsusmaal.

Euroopa merepäeva traditsioon algas 2008. aastal, kui kolme Euroopa Liidu institutsiooni – Euroopa Ülemkogu, Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni – juhid allkirjastasid kolmepoolse deklaratsiooni, millega kiideti heaks Euroopa merepäeva iga-aastane pidulik tähistamine.

Vaata ka:

Sõitsin bussiga, oleksin peaaegu juba jõudnud väljuda…

Sõitsin bussiga. Oleksin peaaegu juba jõudnud väljuda aga ikkagi jõudis see kuradi MUPO peale ronida. …