Tuesday , 28 September 2021
vaktsiin

Kahest doosist ei piisa koroona vastu – vaja on kolmandat ja kiiresti

Iisraelis, kus vaktsineeriti maailmas esimesena kahe doosiga ära pea kõik inimesed ja väideti, et sellega on saavutatud korralik kaitse koroona vastu, kasvab taas plahvatuslikult nakatumiste ja koroonasurmade arv.

Nüüd ollakse Iisraelis jõutud arusaamisele, et kahest vaktsiinidoosist koroona vastu ei piisa ja kiiresti on vaja kolmandat. Iisraelis vaktsineeritakse nüüd kõik inimesed ära kolmanda doosiga alates 12. eluaastast, vahendab Daily Mail.
Maailma terviseorganisatsiooni juht dr Tedros Adhanom Ghebreyesus aga kutsus üles kehtestama kolmandatele doosidele moratooriumi kuni septembrikuu lõpuni, et vaesemad riigid saaks kätte oma esimesed doosid ja et igast riigist oleks vaktsineeritud vähemalt 10 protsenti. Sama arvamust on jaganud ka mitmed teised asjatundjad, et maailma jaoks tervikuna ja uute tüvede tekke ärahoidmiseks on parem, kui võimalikult paljud saaks kätte oma esimese doosi, kui et hakatakse jagama väljavalitutele kolmandaid doose.

USA-s, kus koroona olukord on vaatamata suurele vaktsineeritusele samuti üha hullem, planeeritakse hakata andma kolmandaid doose alates 20. septembrist.

Iisraelis läbi viidud värske uuringu kohaselt haigestuvad vaktsineeritud inimesed koroonasse 13 korda suurema tõenäosusega kui need vaktsineerimata inimesed, kes suve jooksul koroonat põdesid. Iisrael oli esimene riik maailmas, mis hakkas Pfizeri vaktsiiniga inimesi vaktsineerima. Iisraeli riik tegi Pfizeriga diili, millega seoses antakse ravimifirmale infot vaktsiini toime kohta. '

Iisraeli peaminister Naftali Bennett ütles, et vaktsineerituse saavutamiseks on vaja kolme doosi. Kõigile on vaja kolme doosi ja kiiresti.

Bennetti väitel aitas kolmas doos eakatel haigestumist vähendada. Seetõttu tehti otsus, et kolmanda doosiga vaktsineeritakse ära kõik inimesed.

Seda otsust on aga kritiseerinud Maailma terviseorganisatsioon WHO, mis leiab, et kõigepealt peaks vaesemad riigid saama oma esimesed doosid, kui jõukad riigid hakkavad kolmanda doosiga inimesi vaktsineerima.

Iisraelis pressitakse aga kolmandaid doose, sest koroona olukord on riigis väga hull. Nakatumiste ja koroonasurmade arv on tõusuteel ning Iisrael on jõudnud päris maailma tippu. Uute nakatumiste arv on kõrgem kui varem pandeemia aja jooksul. Surmade arv on hakanud kasvama ja vaktsiinidega loodetakse olukorda leevendada.

Iisraeli terviseministeeriumi rahvatervise juht Sharon Alroy-Preis ütles, et kolmanda doosiga loodetakse saavutada sama efekt, mis oli pärast teist doosi, kui haigestumiste arv hakkas langema. Inimesed saavad pärast kolmandat doosi uue kaitse koroona vastu.

Maailma terviseorganisatsiooni juht dr Tedros Adhanom Ghebreyesus aga kutsus üles kehtestama kolmandatele doosidele moratooriumi kuni septembrikuu lõpuni, et vaesemad riigid saaks kätte oma esimesed doosid ja et igast riigist oleks vaktsineeritud vähemalt 10 protsenti. Sama arvamust on jaganud ka mitmed teised asjatundjad, et maailma jaoks tervikuna ja uute tüvede tekke ärahoidmiseks on parem, kui võimalikult paljud saaks kätte oma esimese doosi, kui et hakatakse jagama väljavalitutele kolmandaid doose.
Vaata ka:

covid 19 4908690 960 720

Soome lõpetab igapäevaste koroonanumbrite avaldamise.

Soom terviseameet (THL) teatas teisipäeval, et lõpetab igapäevaste koroonanumbrite avaldamise. THL-i hinnangul pole koroonaviirusega nakatunute igapäevane …

vaccination 6576827 640

Loe, kui palju on koolides õpetajaid ja õpilasi vaktsineeritud.

Rohkem kui pool Eesti üldhariduskoolidest on töötajate hulgas saavutanud vähemalt 80-protsendilise ühe vaktsiinidoosiga hõlmatuse. Koolieelsetest …

man 2734073 640

UURING: Õigeaegselt ravimata depressioon läheb riigile maksma miljoneid eurosid aastas

Rakendusuuringute keskus Centar läbiviidud uuring raviresistense ja kõrge suitsiidiriskiga depressiooni levimusest ning majandusmõjust näitas, et …

covid scaled

Koroonaviiruse levimus on võrreldav veebruariga, kuid haiglaravi vajajaid on poole vähem

Tartu Ülikooli juhitava seireuuringu värsked tulemused näitavad, et koroonaviirusega on nakatunud ligi üks protsent Eesti …