Erakorralised uudised
woman g7c9edac63 640

Kas stress ei lase öösel magada?

Nipp nr 1: Leia probleemide põhjus

Kui sa ei tea, mis põhjustab stressi, mis sul öösel rahulikult magada ei lase, ei ole võimalik selle vastu ka midagi ette võtta. Kas asi on su töös? Abikaasas? Laste kooliprobleemides? Tülikas naabris? Tervises? Madalas enesehinnangus? Mis see ka on, saad kohe asja parandama asuda, kui oled leidnud oma probleemide põhjuse.

Nipp nr 2: Palu abi

Stressiga on peaaegu alati võimalik toime tulla nende inimeste abiga, kes sinust hoolivad või sind armastavad. Kui oled stressis isiklike probleemide pärast, otsi abi pereliikmetelt või lähedaste sõprade ringist. Nemad annavad sulle tuge, mida vajad oma elu muutmiseks ja kõigi liigset stressi tekitavate olukordade lahendamiseks. Kui stress, mis sind öösel ärkvel hoiab, on tööga seotud, pead paluma abi kolleegidelt või oma ülemuselt. Mitte midagi tegemine ja lihtsalt soov, et see ometi kord möödas oleks, ei muuda midagi!

Nipp nr 3: Ela aktiivselt

Kunagi ei ole võimlik stressist täielikult hoiduda. On aga inimesi, kes tulevad stressiga palju paremini toime kui teised. Mis on nende saladus? Tegelikult on neid saladusi palju, kuid kõige tähtsam neist on ilmselt aktiivne elustiil. Uuring on näidanud, et inimesed, kelle elustiil on väga aktiivne, kannatavad palju harvem stressiga seotud haiguste all. Lahendus on seega lihtne: leia piisavalt aega jooksmiseks, rattasõiduks, matkamiseks, ujumiseks, lastega mängimiseks, tennisetrenniks või oma keha treenimiseks ükskõik millisel muul sulle sobival viisil.

Nipp nr 4: Täiusta oma magamisaset

Sinult und rööviva stressi vastu saab paljugi ära teha, kui muudad oma öise puhkuse lihtsalt mugavamaks. See tähendab muu hulgas toa õhutamist ja koristamist, sobivat temperatuuri, mugavat voodit ja voodipesu, piisavalt pimedat tuba ning head heliisolatsiooni, mis ei lase lärmakatel naabritel sind häirida.

Nipp nr 5: Lõpeta kõik selleks päevaks kavandatud tegevused enne magamaminekut

Lahendamata küsimused ja tegemata tööd on kõige tavalisem stressi põhjus. Kui tead, et sul on ees palju töid ja toimetusi või kui oled just tülitsenud oma kaasaga, on kõige parem kõik sellised küsimused enne magamaminekut ära lahendada. Muidugi pead sellepärast veel tunni-paar üleval olema, kui oled aga kõik korda saanud, magad pärast öö läbi nagu nott.

Nipp nr 6: Mediteeri

Üha enam inimesi kasutab meditatsiooni stressileevendamise vahendina. Võib-olla peaksid ka sina seda proovima? Mediteerimine ei puhasta mitte ainult vaimu, vaid see lõõgastab ka keha – mõlemad on hea öise une jaoks väga tähtsad. Kas ole kunagi käinud mõnda stressis joogaguru või buda munka? Meie küll ei ole…

Nipp nr 7: Lõdvestu järkjärgulise lihaslõõgastuse abil

Järkjärguline lihaslõõgastus on peaaegu sada aastat vana eneselõõgastustehnika, mida ka tänapäeval paljud unetuse all kannatavad inimesed kasutavad. Alusta alakeha lihastest: pinguta iga lihast mõne sekundi vältel, seejärel lõdvesta ja naudi järgnevat meeldivat tunnet. Korda sama ülakeha lihastega ja jälgi, kuidas stress väsinud kehast välja voolab. Selle harjutuse tulemused on kõige paremad, kui teed seda vahetult enne magamaminekut.

Nipp nr 8: Toitu tervislikult

Tervislik toitumine ei kõrvalda ilmselt su stressi põhjust (muidugi kui stressi ei põhjusta ülesöömine), kuid võib kindlasti leevendada kõiki stressi negatiivseid mõjusid su kehale ja vaimule. Eriti oluline on see, mida sa õhtuti sööd, sest sellest võib sõltuda, kas magad öösel rahulikult või viskled terve öö unetuna voodis.  Raske toit õhtul paneb su organismi kuni esimeste öötundideni seedimisega rakkesse, mis takistab lihastel täielikult lõõgastuda, muutes nii sügava ja virgestava une peaaegu võimatuks.

Vaata ka:

cc2a1961 51943829008 o

Poisslaste munandite väärarengu varjus võib peituda hoopis tõsisem geneetiline arenguhäire

Munandi laskumishäire ehk krüptorhism esineb umbes 2–3 vastsündinud poisslapsel sajast. Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini