Esmaspäev , 22 aprill 2024
Erakorralised uudised
office gb63dac681 640

Kas sinul on nutisõltuvus?

Nutitelefonid, tahvelarvutid, sülearvutid jt tehnoloogiaseadmed, mis võimaldavad veeta aega Internetis või mängude keskkonnas, on meeldivaks ajaviiteks ja meelelahutuseks, aga ka vajalikud töö tegemiseks. Üha enam tekib kahjuks nutiseadmete nö kuritarvitamist ehk liigkasutamist.

Liigne nutiseadme kasutamine ei pea olema veel sõltuvus, kuid see on soodne pinnas selle tekkeks. Näiteks sotsiaalmeedia kasutamine või veebis ostlemine ei ole küll kuidagi kriminaalsed tegevused, ent sõltuvuse välja kujunemisel võib see olla tervisele sama negatiivse mõjuga kui narkootikumide tarvitamine.

Vaata ringi ühistranspordis, tänavapildis, järjekordades, ootealadel, kohvikutes-restoranides ja näed, et enamik inimesi on ninapidi telefonis. Nutisõltuvusest on saanud meie uus reaalsus. Kas sellest on võimalik vabaneda?

Sotsiaalmeedias vahetuvad pildid-videod kiiresti ja intensiivne nutivahendi kasutamine soodustab pinnapealset infotarbimist ning sellega vähendab süvenemisvõimet.

Seega kui lapseeas arenevat aju mitte harjutama pingutama (lugema päris raamatut või lahendama ülesandeid), siis on täiskasvanueas keerulisem süveneda, hoida fookust ja tähelepanu ühel tegevusel.

Milliseid probleeme esinevad inimestel?

Uneaja ohverdamine – oled klammerdunud telefoniekraani külge ka enne magamajäämist? Tead, et võiks juba uinuda, aga siiski lappad sotsiaalmeedia voogu või vaatad sarja?

Ärrituvus, kui ei saa mingil põhjusel seadet kasutada – aku tühi ja laadijat pole või internetiühendust pole.

Ülemäärane reageerimine helidele – haarad telefoni kui läheduses on kosta piikus, urinat, surinat?
FOMO – hirm millestki ilma jääda – pead iga päev käima mõned korrad lugemas uudiseid ja jälgima sotsiaalmeedia voogu.

Vaata ka:

Taroskoop- Esmaspäev 22 aprill 2024

Täna, 22. aprillil 2. aprillil 2024, on Päike Sõnnis, tuues kaasa rahu ja tasakaalu energiat.

horoskoop

Horoskoop – Esmaspäev 22 aprill 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Võtke aega enda eest hoolitsemiseks ja stressi maandamiseks. Pöörake

error: Sisu on kaitstud!