Erakorralised uudised
juice g51a7d89e6 640

Kas Sinu organismis on piisavalt D-vitamiini?


Vitamiin D puhul räägitakse enamasti tegelikult D3-vitamiinist, mille parim looduslik allikas on päike. Analüüsid näitavad, et 75% eestimaalastel esineb vitamiin D puudus. Miks on D3-vitamiin oluline ning kust seda saada?


Miks on D-vitamiini vaja?
Vitamiinipuudust ei märka inimene kohe, sest selle mõju võib avalduda alles aastate pärast. Kuigi paljudel eestimaalastel ei ole D3-vitamiini tase optimaalne, siis otseselt ei kaeba nad millegi üle. Kaebuste esinemine on väga individuaalne. „D3-vitamiini piisav tase aitab meil olla terve, vähendab mitmete haiguste, sh diabeedi, hüpertoonia ja väidetavalt isegi kasvajate avaldumise riski. Inimene, kellel on vitamiin D tase veres madal, võib olla rohkem väsinud ja teda kimbutavad tihedamini nn külmetushaigused. Lastel on vitamiini piisav tase eriti oluline luude ning hammaste arenguks ja eakatel luude hõrenemise takistamiseks. D3-vitamiin on tähtis koordinatsiooni ja tasakaalu tagamiseks ning lihastööks. Sportlastel on see oluline sooritus- ja vastupanuvõime jaoks,“ selgitab meditsiinilabori SYNLAB laboriarst dr Anneli Raave-Sepp.


Kas ainult päikesest ei piisa?
Mahult Eesti suurimas meditsiinilaboris SYNLAB teostatakse aastas tuhandeid D-vitamiini analüüse ja tulemustest selgub, et vitamiin D tase on optimaalne (75-125 nmol/l) vaid 16%-l testi teinutest. Igal aastal esineb märkimisväärselt neidki, kellel on vitamiin D tase lausa alla 10 ja üksikutel on leitud ka toksiliselt kõrge tase.
D3-vitamiin tekib inimese nahas päikese UVB-kiirguse toimel ja seepärast ongi teda nimetatud päikesevitamiiniks. „Mais, juunis, juulis ja augustis saab D3-vitamiini ammutada viibides 15-30 minutit keskpäevase päikse käes selliselt, et 40% kehast on katmata,“ ütleb Raave-Sepp.
Laboriarst Raave-Sepp selgitab, et mida kaugemal inimesed ekvaatorist elavad, seda enam D3-vitamiini vähesus neid kimbutab. D-vitamiini tootvad päikesekiired jõuavad nahani vaid lühikesel perioodil aastast. Kuna Eesti suved on lühikesed ja enamasti päikselisi päevi napib, siis ei tooda meie nahk päikese toimel D3-vitamiini suvel piisavalt. Ka möödunud päikselise suve järgselt ei ole kõigil inimestel vitamiini tase veres optimaalne. Ajavahemikus septembrist maini ei toodeta nahas D-vitamiini peaaegu üldse. “Lisaks viibivad inimesed tänapäeval suure osas ajast siseruumides, mistõttu on D3-vitamiini puudusest saanud tõsine probleem.”
Selle vitamiini varud on inimesel rasvkoes ja sellest peaks jätkuma umbes 6-8 nädalaks. Hämmastav on tõsiasi, et kuigi D-vitamiin on rasvlahustuv, et talleta organism seda vitamiin piisaval hulgal pikemaks ajaks tagavaraks. Ka peale nii päikeselist suve, kui seda oli möödunud suvi, on oktoobriks enamusel meist vitamiini varud ammendumas. Vitamiinipuuduse vältimiseks on mõistlik alates septembri lõpust D-vitamiini lisaks tarbida.


Kust päikesevitamiini siis ikkagi saada?
D3-vitamiini leidub rasvastes kalades, näiteks lõhes, forellis, heeringas, vähemal määral võis, munades, maksas ja seentes, porgandites ning see imendub kõige paremini koos õliga. Saadaval on D3-vitamiiniga rikastatud piimatooteid, hommikusöögi helbeid jm. Oluline on arvestada, et kui loodusest püütud lõhe sisaldab 100 g kohta 600–1000 ühikut D3-vitamiini, siis kasvandusest pärit isend vaid 100–250 ühikut. Eeldusel, et poes müüdav kala on valdavalt pärit kasvandusest, peaksime päevase vajaliku D3-vitamiini annuse kättesaamiseks sööma iga päev ligi pool kilo lõhet! Hea looduslik D-vitamiini allikas on ka kalamaksaõli – teelusikatäis (5 ml) tursa maksa õli annab umbes 430 ühikut D3-vitamiini.
Kui toidust piisaval hulgal vitamiini hankimine osutub keeruliseks, pole muud, kui apteeki minna. Tavaline profülaktiline 1000 ühiku ehk 25 mikrogrammi suurune annus on dr Raave-Sepa sõnul näidustatud kõigile tervetele inimestele septembrist maini, kuid väga head efekti vitamiinipuuduse leevendamiseks ei taga. Puuduse likvideerimiseks on sobilik 2000-4000 ühikut päevas. Üle 4000 ühiku suuruse annusega tuleks olla ettevaatlik ja seda tasuks võtta lühikest aega tõsise D3-vitamiini puuduse kompenseerimiseks, sest ülemanustamisel on tervisele omad tagajärjed. Paari kuu möödudes soovitab arst vitamiin D vereanalüüsi teha ja selle põhjal otsustada, missugune oleks edasine mõistlik annus.
Dr Raave-Sepa sõnul ongi praegu õige aeg kontrollida oma vitamiin D taset veres ja tulemuse alusel tarvitada piisavas annuses lisapreparaate. Seda selleks, et talvel tervem olla, leevendada pimeda ajaga kaasnevat väsimust ning suvepuhkuseni hästi vastu pidada.


D3-vitamiini taset saab kontrollida lihtsa veenivere analüüsiga, mis SYNLABi laborites maksab 9,5€+ verevõtu tasu 4€.
Allikas: https://minu.synlab.ee

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

NB! Internetis müüdavad isetehtud sõidukite numbrimärgid on ebaseaduslikud

Transpordiametini on üha enam jõudnud infot liikluses olevatest sõidukitest, millel kasutatakse keelatud numbrimärke. Samuti on

minuaeg.com uudised

Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga. 

error: Sisu on kaitstud!