Erakorralised uudised
53038679523 d2148a26d3 c

Kaja Kallas Vilniuses: Meie teod peavad näitama me pühendumust Ukraina võidule

Vilnius, 13. mai 2024 – Eesti peaminister Kaja Kallas, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Läti peaminister Evika Siliņa arutasid täna Vilniuses võime, kuidas kolme Balti riigi koostöös aidata kaasa Ukraina võidule, Euroopa kaitsevalmiduse tugevdamisele ja Euroopa Liidu transpordi- ja energiaühenduste arendamisele.

Peaminister Kaja Kallas tunnustab Euroopa Liidu otsust suunata Venemaa külmutatud varade tulud Ukraina toetamiseks. „See tähendab Ukrainale reaalseid vahendeid relvade ostmiseks, kuid me ei saa sellega piirduda. Peame leidma kasutada ka Venemaa külmutatud varasid endid,“ ütles ta.  

„Venemaa kasutab meie hirmutamiseks hübriidrünnakuid ja tuumaähvardusi. Me ei saa selle taktika lõksu langeda. Meie tegevus peab näitama meie pühendumust Ukraina võidule,“ toonitas Kallas. Peaministrid rõhutasid vajaminevaid Venemaa-vastaste sanktsioonide tugevdamist ning tõhusamalt pidevat sanktsioonidest kõrvalehiilimise vastu. 

Kohtumisel rõhutati, et NATO Washingtoni tippkohtumine peab saatma selge toetava signaali Ukrainale. Samuti arutati kiiresti leida lisavahendeid Euroopa Liidu tasemel, turgutamaks Euroopa kaitsetööstus. Ka järgmise Euroopa Liidu pikaajaline eelarve peab pöörama rohkem tähelepanu ühenduse kaitsevalmidusele.   

Balti riikide peaministrid leppisid kokku koostöös selle nimel, et järgmise Euroopa Liidu määruse eelarves oleks senisest rohkem vahendeid piiriüleste transpordi- ja energiaühenduste väljaehitamiseks, mis on oluline nii ELi majanduse kui julgeoleku kaitset.

„Meie eesmärk on ehitada Rail Baltic valmis aastaks 2030. Selle eesmärgid peavad ajakavast kinni pidama. Hindan kõrgelt meie energiasektoris, sealhulgas elektrisüsteemide sünkroniseerimisel. Oleme kiirendatud sünkroniseerimise graafikus ja loodame ühendada oma elektrisüsteemidega Kesk-Euroopa võrguga 2025. aasta veebruariks,“ sõnas Kallas.

Kolme Balti riigi valitsusjuhid peatusid ka kliimamärkide saavutamise teemal. Kohtumine toimus Balti Ministrite Nõukogu formaadis, milles eesistuja on tänavu Leedus. 

Vaata ka:

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop Esmaspäevaks, 27. Mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Kaart: Võlurit Tänane päev annab Jäärale jõudu ja motivatsiooni.

horoskoop

Horoskoop – Esmaspäev 27 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Energia on täna kõrge, ideaalne päev uute projektide alustamiseks