Erakorralised uudised
morning g13cbf41ad 1920

Ka Soome lõunaosa vaevleb üleujutuste küüsis

Soome keskkonnaagentuur Syke teatas, et veetase on Lõuna- ja Lääne-Soomes tõusnud talviste üleujutuste kohta ebatavaliselt kõrgele tasemele.

Syke andmetel võib üleujutusi pidada erandlikeks. Tõsiseid üleujutuskahjustusi veel endiselt ei ole, kuigi näiteks teed ja põllud on jäänud vee alla, vahendab Yle.

Sel nädalal on ilm praeguse aastaaja keskmisest 3–6 kraadi soojem, ütles Yle meteoroloog Elias Paakkanen. Vihmade ja lume sulamise tõttu on vett tavapärasest rohkem.

Uusimaal on vee alla jäänud mitu kergliiklusteed. Lahdenväylä jalakäijate tunnelis on pool meetrit vett.
Üleujutuse haripunkt saavutatakse enamikus piirkondades lähipäevil. Vesi tõuseb hetkeks erakordselt kõrgele, kohati isegi aasta suurima üleujutuse tasemele.

Lumi ja jää võivad takistada vee äravoolu.

Kui vesi ei saa mööda lahtisi kraave normaalselt liikuda või kui sademevett ei õnnestu vihmaveekaevude kaudu ära juhtida, võivad tekkida väikesed kohalikud üleujutused ja väikesed teed võivad vee alla jääda, ütles Uusimaa ely-keskuse veemajanduse juhtivekspert Kari Rantakokko talve mõju kirjeldades.

Kergeid üleujutuskahjustusi on näiteks Helsingis, Sipoos, Espoos, Vihtis ja Siuntios. Mõnes kohas on vesi tee peale tõusnud, nii et liiklust on tulnud ümber suunata.

Tuusula vallas Haarajokis on päästeteenistus avanud vee äravoolu luugid pärast seda, kui veetase majade hoovis tõusis.

Siuntionjoki ja Loimijoki veetasemed on tõusnud mõlema ala mõõtmisajaloo kõrgeimatele tasemetele. Põldudel on kohati samuti vesi.

Olukord on aastaaega arvestades haruldane. Loimijoki vooluhulka on jälgitud alates 1931. aastast ja praegu on jaanuarikuu näidud rekordtasemel, ütles Edela-Soome ely-keskuse juhtiv veemajandusekspert Juha-Pekka Triipponen.

Jaanuari veerekordeid on püstitatud mitmel pool. Siuntionjoki tase on kogu 1976. aastal alanud vaatlusperioodi jooksul tõusnud 18 cm kõrgemale kui varem.

Lapuanjoki on ületanud üleujutuspiiri. Pohjanmaal ja Lõuna-Pohjanmaal on veetaseme tõus põhjustanud ka kohati jää liikumist ja jää kuhjumist. Vesi on tõusnud kõige madalamatele põldudele. Veetase on nõrgendanud jõejääd Pohjanmaal ja jää on ohtlikult õhuke.

Lõunapoolsed suuremad järved nagu Lohjanjärvi ja Hiidenvesi jätkavad tõusu kuni nädalavahetuseni. Lohjanjärvi järv läheneb veetaseme ülempiirile. Tuusulanjärvi tasemel lastakse tõusta üle normi piiri, et vältida üleujutuskahjustusi Tuusulanjoki ääres.

Veemajandusekspert Rantakokko hindab, et üleujutuse kõrghetk on Uusimaal käes tõenäoliselt täna teisipäeval, 17. jaanuaril.

Teisipäeva õhtul saabuvad tõenäoliselt lume- või lörtsisajud, mistõttu need ei pruugi enam üleujutusi põhjustada. Järvede veetase tõuseb veel paar päeva, enne kui saavutab oma tipu, hindab Rantakokko.

eestinen.fi

Vaata ka:

Daniel Gallego

LEITUD: Politsei otsib Valgas kadunud 60-aastast Irinat

Täiendus 21.06.2024 – Lähedased said Irinaga kontakti ning tema asukoht on tuvastatud. Naisega on kõik

minuaeg.com uudised

Algab Tallinna ringtee Jüri jaotusringi taastusremont

Teisipäevast, 25. juunist algab Tallinna ringtee km 9,7–11,7 Jüri jaotusringi taastusremont, mille eesmärk on parandada