Tervis

Euroopa haiguste kontrollikeskus hoiatab raske gripihooaja eest – seda eriti eakatele

Euroopa haiguste kontrollikeskus ECDC edastas hoiatuse seoses raske gripihooajaga, seda eriti eakate inimeste jaoks.

Peamine Euroopas ringlev alatüüp on viimase kuu aja jooksul olnud A(H3N2), mis ründab rohkem eakaid inimesi ja allub halvasti vaktsiinidele.

Praegu pole veel täpselt teada, milline tuleb gripihooaeg Euroopas, ütles ECDC gripirogammi juht Pasi Penttinen. Gripiga nakatumiste arvu kiire tõus koroona pandeemia ajal aga võib omada rasket mõju eakatele, eriti neile, kel on nõrgenenud immuunsüsteem. Seetõttu on oluline kaitsta ohustud gruppe.

Eelmisel, 2020-2021 hooajal vähenes Euroopas gripijuhtumite hulk märkimisväärselt, 99 protsendi võrra. See oli tavaline hooaja-välisele perioodile. See tähendab, et meetmed nagu kogunemiste vältimine ja kätehügieen aitavad edukalt piirata nii koroona kui gripi levikut.

Pasi Penttinen ütles, et eriti kasulikud on sellised meetmed vanadekodudes ja raviasutustes. Raskeid juhtumeid aitab ära hoida vaktsineerimine nii koroona kui gripi vastu. Vanadekodude ja raviasutuste töötajad peaksid end ära vaktsineerima nii koroona kui gripi vastu.

Tavaliselt nakatub gripiga aastas 20 protsenti inimestest. Ühel neljast nakatunust ilmnevad haigusnähud. Raske gripi tõttu on suuremas ohus eakad, rasedad ja inimesed krooniliste haigustega nagu südamehaigused, kopsu- ja hingamisteede haigused, diabeet ning immuunsüsteemi häired.

Gripi vastu aitavad viirusevastased ravimid ja neid soovitatakse raskete juhtumite puhul. Neid antakse ka profülaktilise vahendina haiguspuhangute puhul vanadekodudes.

Allikas Eestinen.fi

Jaga
Back to top button