Tuesday , 18 January 2022
Screenshot 2021 12 11 at 10.01.36

Eestisse võib lähiajal levida telefonidele ohtlik pahavara

Maailmas on levimas ohtlik telefoniviirus Flubot, mis võib lähiajal jõuda ka Eestisse, vahendab BNS.

Pahavara levib SMS-ina ja kuigi sõnum ise ning lingile klikkimine ei nakata, on ohtlik lingilt rakenduse alla laadimine ja installeerimine. Oht puudutab kõiki telefonikasutajaid sõltumata võrguoperaatorist. Elisa telekomiteenuste juht Mailiis Ploomann selgitas, et uut tüüpi ja väga kaval pahavara jõuab kasutajate telefonidesse SMS-i teel.

„Sõnumis antakse kliendile teada, et teda ootab kas pakk, häälsõnum või mõni muu kiireloomuline põhjus, kuid sellest teada saamiseks tuleb avada sõnumis olev link. Seejärel soovitatakse avanevalt veebilehelt alla laadida rakendus, mis nakatabki seadme viirusega,“ ütles Ploomann.

Kõnealune viirus on kõikvõimas ja nähtamatu ning saab õiguse kogu telefoni üle. See saab lugeda sõnumeid, saata SMS-e, jälgida kõike mida ekraanile kirjutatakse ja edastab sinu telefonikontaktidele SMS-e, et viirus edasi leviks.„Kokkuvõttes tähendab see, et nakatunud telefoni kasutaja kaotab kogu privaatsuse ning saab kuu lõpus suure arve saadetud sõnumite eest,“ lisas Ploomann.

Kõige olulisem viis, kuidas vältida viirusega nakatumist, on mitte laadida telefoni tarkvara, mille kohta telefon annab teate, et tegemist pole ametliku rakendusega.

„Lühisõnumiga saabuvad tihti ka erinevad informeerivad, kinnitavad või muul moel vajalikud teavitused. Näiteks kingapood teavitab uuest talvesaabaste kampaaniast, restoran kinnitab üle lauabroneeringu, arstid saadavad visiidiaegade meeldetuletusi ja postifirmad saadavad sulle pakiautomaadi uksekoodi või lingi saadetise jälgimise keskkonda. Turvaliste saatjate sõnumites sisalduvad lingid on ohutud ja viivad kasutaja tavaliselt teenusepakkuja kodulehele. Sellised saatjad ei soovi kunagi, et klient (laadiks – BNS) alla mõne kahtlase rakenduse väljaspool ametliku rakenduspoodi,“ täpsustas Ploomann.

Kui keegi siiski kogemata pahavara alla laeb, on kindlaim lahendus viirusest vabanemiseks telefoni tehaseseadete taastamine.

Jaga

Vaata ka:

wise

OLULINE: Eestlaste Wise pakub oma töötajatele 126-päevast täispalgaga isapuhkust

Eestlaste asutatud Briti finantstehnoloogiaettevõte Wise alustab uue puhkusepoliitikaga, mis võetakse kasutusele ettevõtte kontorites kogu maailmas …

indoneesia

Indoneesia parlament kiitis heaks seaduse rajada UUS riigi pealinn Kalimantanisse.

Indoneesia uue pealinna rajamiseks kulub 35 miljardit dollarit ning selle nimeks saab Nusantara, mis tähendab …

26166979 1772717192749034 5215974079727849660 n

OLULINE: Postiteenused muutuvad oluliselt.

„Inimeste elukvaliteet peab olema tagatud igas Eestimaa nurgas ja postiteenuse kättesaadavus on kindlasti selle oluline …

Elron rong

Tallinna-Tartu rongid hilinevad soojakraadide tulekuni

Viimase kahe nädala jooksul on mitmed Tallinna-Tartu rongid hilinenud või osaliselt asendatud bussidega, kuna äsja …