auto

Eesti Uuendab Automaksu Süsteemi: Registreerimistasu Kehtib Nüüd Ka Kasutatud Autodele

Rahandusministeerium esitles reedel uue automaksu skeemi, mis nõuab registreerimistasu maksmist ka juba Eesti liiklusregistris olevate autode müügi puhul. Uus laiem maksubaas võimaldab aga langetada registreerimistasu määrasid. Samuti on ette nähtud, et registreerimistasu suureneb aja jooksul.

Varasema kava kohaselt pidi registreerimistasu maksma vaid uute sõidukite Eesti registrisse lisamisel, eriti importautode puhul. Euroopa Komisjoni kriitika kohaselt diskrimineeris see süsteem kasutatud autode müüjaid Euroopas, mistõttu ministeerium muutis lähenemist.

Nüüd hõlmab registreerimistasu ka Eestis registreeritud autosid nende esimesel omanikuvahetusel pärast mootorsõidukimaksu kehtestamist, nagu märkis rahandusminister Mart Võrklaev. Näiteks kui Tõnu müüb oma auto Peetrile, nõutakse registreerimistasu, kuid järgmisel edasimüügil see enam ei kehti.

Minister Võrklaev mainis, et registreerimistasu määrasid alandatakse, et tagada autode mõistlik vahetamine Eestis. Registreerimistasude kärpimine ulatub esialgsest 300 eurost 150 euroni, samas väheneb ka CO2 heitkoguste alusel arvestatav tasu osa.

Muudatus puudutab eriti neid, kes ostavad või müüvad Eestis odavamaid vanemaid sõidukeid. Võrreldes esialgse eelnõuga on oluline leevendus ka vanematele autodele, mille hind on madal.

Rahandusministeeriumi asekantsler Evelin Liivamägi rõhutas, et auto lammutusse viimisel ei pea registreerimistasu maksma ja et vanemate sõidukite puhul võib olla mõistlik need utiliseerida ning soetada keskkonnasõbralikumaid autosid.

Ministeerium prognoosib, et peagi on enamik autosid Eestis vahetanud omanikku, misjärel suunatakse maksukogumine peamiselt välismaalt imporditud sõidukitele. Tulevikus on kavas registreerimistasu määrasid järk-järgult tõsta.

Lisaks saavad Eesti müüjad auto välismaale müües osa varem makstud registreerimistasust tagasi, mis aitab neil rahvusvaheliselt konkureerida. See tagastatakse proportsionaalselt sõiduki vanusele.

Nüüdsest laieneb vanusekordaja soodustus ka juriidilistele isikutele, mitte ainult eraisikutele, mis tähendab, et vanaautode kollektsionäärid ei pea maksma rohkem kui 50 eurot aastas auto kohta.

Vaata ka:

Taistund Kelly Sildaru 21.05.24

Eksklusiivintervjuu saates “Täistund”:  Tõnis ja Henry Sildaru avavad esmakordselt oma vaadet peretülist

Täna õhtul räägivad Henry ja Tõnis Sildaru Kanal 2 saates “Täistund” esmakordselt kaamerate ees oma

www.minuaeg.com

5 Head Enesetunde Nõuannet Murtud Südame Viivitamatuks Terveks Ravimiseks

Anna Endale Aega ja Ruumi Võta endale aega, et oma tundeid läbi töötada. Luba endal