Erakorralised uudised
MG 5770 850x560 1

Eesti tööturg on keerulises seisus. Tööpuudus suureneb, kuid tööjõupuudus püsib

“Uue aasta esimeste kuude jooksul kasvab töötuse määr 8,5%-ni ja töötute arv tõuseb umbes 58 000-59 000-ni. Lähikuud annavad aimu, kas töötuse kasv jätkub ajaloolises tempos või mitte. Töötuse märkimiseks on oluline indikaator koondamisteate arv, mis kahjuks esialgu suureneb,” prognoosib töötukassa nõunik Lauri Kool kasvavat tööpuudust.

Töötuse määr on juba tõusnud 7,4%-ni vastavalt töötukassa andmetele. Eesti Pank ennustab, et järgmise aasta jooksul suureneb töötus veelgi ja jõuab 8% -ni. Lisaks kaalutakse töötuskindlustusmakse tõstmist.

Kooli sõnul on näha, et üha rohkem ettevõtteid ei suuda enam töötajaid palgata ja otsustavad koondada töötajaid. “Seni on paljud ettevõtted proovinud töötajaid palgata, vähendades näiteks palka, kuid nüüd on varud otsas ja inimesed vabastatakse,” selgitas ta.

See tähendab kindlasti lähikuudel töötuse suurenemist, kuid see annab ka inimestele võimaluse leida uut tööd ja ettevõtetele, kes töötajaid vajavad, tekib võimalus leida uusi töötajaid. “Kindlasti tuleb tööandjatel arvestada, et uued inimesed vajavad väljaõpet, ja sellist täiesti valmis ja sobivat töötajat pole kriisi ajal lihtne leida.”

Kulude kärpimine

Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas leiab, et töötuse kerge kasv on majanduslanguse ja nõrgenenud eksporditurgude valguses ootuspärane. “Kui ettevõtete müük ja käive vähenevad, tuleb säilitada konkurentsivõimet, kärpides kulusid,” rääkis ta.

Aas märkis, et kuigi majanduskriisi ajal on tööandjad töötajate värbamise tagasi tõmmanud, ei lahenda see süvenevat tööjõupuudust. Igal aastal lahkub tööturult tuhandeid töötajaid, mis on seni takistanud ettevõtete arengut või vähendanud nende konkurentsivõimet.

“Ametiühingute liider Jaan-Hendrik Toomel selgitab, et pikka aega on olnud märgata trendi, et megatrendide (näiteks automatiseerimine ja digitaliseerimine, rohelise majanduse suundumine) taustal kaovad eelkõige keskmised töökohad. Paljud ettevõtted keskenduvad tõhususe ja lisandväärtuse suurendamisele, mis jätkub sõltumata hetke majandusolukorrast.

Ametiühingud näevad lahendusena madala lisandväärtusega töökohadel töötavate töötajate tõhusat täiend- ja ümberõpet, et ohus olevad inimesed saaksid paremaid töövõimalusi. “Sellele tuleks mõelda juba enne töötuks jäämist,” rõhutas ta.

Riisalo: tööturul pilt on keeruline

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo näeb tööpuudust peamiselt vähenenud tellimustes Eesti ettevõtetele. Seni kindlad välisturud on ebastabiilsed ning äripartnerid ostavad vähem Eesti ettevõtete toodangut.

Riigi roll selles olukorras on toetada ettevõtteid uute turgude leidmisel. “Ekspordi toetamiseks on avatud mitmeid rahalisi meetmeid ning lisaks sellele, et välismaal oleks lihtsam avada uksi, on meie ettevõtetel ka tugev poliitiline tugi,” ütles ta.

Riisalo sõnul on tööturul olukord keeruline. Ühest küljest on töötuse määr märkimisväärne näitaja, mida tuleb jälgida. “Kuigi praegune 7,4% töötuse määr on madalam kui märtsis, mil see oli 8,1%, on Eestis endiselt palju töökohti. Eesti tööhõive pole aastakümneid olnud nii kõrge kui praegu, ligikaudu 70%.”

Minister viitas ka tööturustatistikale, mis näitab, et samal ajal kui järgmistel aastatel ennustatakse töötuse kasvu, on Eestis endiselt suur tööjõupuudus. “Tööturul on tõenäolisemalt vabanenud sellise profiiliga töötajaid, keda on lihtsam uuesti värvata. Siiski on ettevõtetel endiselt puudu tippspetsialistidest. Seega tuleb senisest rohkem panustada tõhusasse ümberõppesse ja juba vajalike töötajate koolitamisse,” pakkus ta.

Töötuskindlustusmakse

Mis puudutab praegu arutlusel olevat töötuskindlustusmakse tõstmist, siis selle ettepaneku saab esitada töötukassa nõukogu, kuhu kuuluvad lisaks kahele riigipoolsele esindajale ka sotsiaalpartnerid töötajate ja tööand

okkuvõte:

  • Töötukassa nõunik Lauri Kool prognoosib, et Eesti töötuse määr tõuseb lähikuudel 8,5%-ni.
  • Töötuse määr on juba tõusnud 7,4%-ni ja Eesti Pank ennustab, et järgmise aasta jooksul suureneb töötus veelgi ja jõuab 8% -ni.
  • Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas leiab, et töötuse kerge kasv on majanduslanguse ja nõrgenenud eksporditurgude valguses ootuspärane.
  • Ametiühingute liider Jaan-Hendrik Toomel selgitab, et pikka aega on olnud märgata trendi, et megatrendide (näiteks automatiseerimine ja digitaliseerimine, rohelise majanduse suundumine) taustal kaovad eelkõige keskmised töökohad.
  • Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo näeb tööpuudust peamiselt vähenenud tellimustes Eesti ettevõtetele.
  • Riisalo sõnul on tööturul olukord keeruline. Ühest küljest on töötuse määr märkimisväärne näitaja, mida tuleb jälgida. Samas on Eestis endiselt palju töökohti ja tööjõupuudus.
  • Töötuskindlustusmakse tõstmise ettepaneku saab esitada töötukassa nõukogu, kuhu kuuluvad lisaks kahele riigipoolsele esindajale ka sotsiaalpartnerid töötajate ja tööandjate esindajad.

Vaata ka:

Daniel Gallego

LEITUD: Politsei otsib Valgas kadunud 60-aastast Irinat

Täiendus 21.06.2024 – Lähedased said Irinaga kontakti ning tema asukoht on tuvastatud. Naisega on kõik

minuaeg.com uudised

Algab Tallinna ringtee Jüri jaotusringi taastusremont

Teisipäevast, 25. juunist algab Tallinna ringtee km 9,7–11,7 Jüri jaotusringi taastusremont, mille eesmärk on parandada