Reede , 9 juuni 2023
Erakorralised uudised

Eesti liigitihedam aed Tartu Ülikooli botaanikaaed tähistab sel aastal oma 220. aastapäeva

Kui Tartu Ülikooli loodusmuuseumile pandi alus 1802, siis aasta hiljem asutati ülikooli botaanikaaed – tänavu möödub sellest 220 aastat. Sünnipäeva pidusündmused toimuvad juunikuus.

Tartus Emajõe ääres 3,5 hektaril paiknevas botaanikaaias tutvustatakse külalistele floora mitmekesisust, taimede kasutamist ja kaitsmist. Botaanikaaia kollektsioonides kasvab üle 11 000 taksoni ja sordi taimi – tundrast troopiliste vihmametsadeni.
 
Tartu Ülikooli botaanikaaed on rajatud 1803. aastal kunagise Tiigi tänava pargi asemele. Aia rajaja ja esimene juhataja oli professor Gottfried Albrecht Germann, kes tõi 1806. aastal aia üle praegusele kohale, kunagise linnamüüri nurga ümber rajatud bastioni vallile ja selle ümbrusesse. Rohkem kui kahe sajandi jooksul on teadlased, kuraatorid ja aednikud rajanud taimevaramu, mille ilu ja mitmekesisust saavad nautida ja uurida külastajad, õppijad, teadlased. Iga uus põlvkond annab oma panuse, et seda varamut hoida ja edasi arendada.
 
Tartu Ülikooli botaanikaaed on mitmekesine ja erakordselt liigitihe. Siin saab külastaja lühikese ajaga jalutada läbi justkui maailma eri paigust ning mitmesugustest Eesti looduslikest kooslustest. Teadmishimuline külastaja saab tundma õppida taimeliike ning nende kaitset. Samavõrra oluline on botaanikaaia roll linnakeskkonnas kujundatud imelise loodusliku oaasina, mida lisaks inimestele naudivad ka putukad ning teised olevused.

Tartu.ee
 
Nüüdisajal defineeritakse botaanikaaeda kui elustaimede teaduslikku kollektsiooni, mis on avalikkusele avatud ning tegeleb liigikaitsega. Seetõttu tegeleb Tartu Ülikooli botaanikaaed aktiivselt taimeliikide ja -sortide geneetilise ressursi kaitse ning uurimisega. Botaanikaaed on aianduse ning loodushariduse õppebaas nii üliõpilastele, õpilastele kui ka aiakülastajaile: pidevalt toimuvad näitused ja loodushariduslikud programmid. Aias saab näha üha uusi dekoratiivtaimi; suurt rõhku pannakse aiakujunduslike võtete kasutamisele ja tutvustamisele.
 
Kasvuhoonetes asuvatest taimekogudest leiab peamiselt troopikas ja lähistroopikas kasvavaid taimi. Avamaal paiknevad kogud keskenduvad põhiliselt parasvöötmes kasvavatele taimedele. Erinevates avamaakollektsioonides on esindatud ka mitmed Eestis looduskaitse all olevad taimed.
 
220-aastaseks saav Tartu Ülikooli botaanikaaed tähistab oma sünnipäeva suvisel ajal juunikuus, kui aed on värvikirev ja õites. Pidunädala sündmused korraldatakse koos Loodusfestivaliga, mis sel aastal toimub 7.–11. juunini. Loodusfestivali teema “Elu aed” on inspireeritud Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevast.

Vaata ka:

Kärdlasse startinud lennuk tegi hädamaandumise.

Täna õhtul Tallinnast Kärdlasse lendama pidanud lennuki piloot avastas õhureisi hakul, et mootoril on midagi …