Vaheladu 2

Eesti ja Soome politseinikud pidasid kinni grupi ohtlikke narkokurjategijaid. VIDEO

Eesti ja Soome kriminaalpolitseinikud paljastasid kuritegeliku võrgustiku, mille liikmed tegelesid narkootilise aine salakaubaveoga Hispaaniast läbi Eesti Soome ja seal nende ainete levitamisega.

Ühisoperatsioon käivitus pärast seda, kui 2021. aastal paljastas Soome politsei narkootikumide levitamise skeemi, millega oli seotud Bandidose kuritegelik rühmitus. Uurimise käigus selgus, et narkootilist ainet on Soome sisse veetud välismaalt ning sellega on seotud ka Eesti kodanikud.

„Pärast selle informatsiooni laekumist otsustasid Põhja prefektuuri ja Helsingi politsei narko- ja organiseeritud kuritegude uurijad koostöös prokuratuuriga seljad kokku panna ning võtsid ühiseks eesmärgiks kogu narkovõrgustik paljastada, kurjategijad kinni pidada ning nende tegevus lõpetada,“ sõnas PPA kontaktametnik Soomes Janek Pedask.

Mitmete kuude vältel hoiti kahtlustatavate tegevustel silm peal nii Eestis, Soomes kui ka teistes riikides. „Sealhulgas jälgiti 60 kg hašiši liikumist sõidukiga Hispaaniast läbi Eesti Soome. Kriminaalpolitseinike hea koostöö tulemusena peetigi möödunud aasta augustis osa kahtlustatavaid Soomes kinni. Seda hetkel, mil ühed võrgustiku liikmed viisid ainet teistele liikmetele. Kinnipeetute seas oli nii salakaubavedajaid, kliente kui ka organisaatoreid,“ kirjeldas Pedask.  

Põhja prefektuuri poolt läbiviidud menetluse käigus võeti Eestis kinni veel kolm Eesti kodanikku, kellest üks on ka varasemalt süüdi mõistetud mastaapses rahvusvahelises uimastiveos. Kõik Eesti kodanikest kahtlustatavad on üle antud Soome ametivõimudele. 

Lisaks tuvastas Soome politsei eeluurimise käigus, et kahtlustatavad olid alates 2021. aastast Soome viinud vähemalt seitse narkosaadetist, millega viidi riiki vähemalt 300 kilo amfetamiini.

Soomepoolse uurimise juht Mikko Nikkanen sõnas, et tihe koostöö teiste riikide politseiüksustega on organiseeritud kuritegevusega võitlusel äärmiselt oluline. „Koostöö eeldab suuresti ka kuritegevuse ennetamist, kus eri riigi politseiüksused lepivad kokku ühistes eesmärkides ja tegevustes. Eesti on selles osas Soomele üks olulisemaid partnereid.“

Ka PPA kontaktametniku Janek Pedaski hinnangul on rahvusvaheline koostöö väga oluline, sest kuritegevus ei tunne piire. „Tänu Eesti ja Soome heale koostööle ei olnud kurjategijatel võimalust riigipiiride taha varjuda ning nüüd tuleb neil enda tegude eest vastutust kanda. Hoolimata sellest, et uurimine oli keerukas ja meil tuli arvestada erinevate riikide õigusraamistikke, töötasid Eesti ja Soome ametnikud väga professionaalselt, nutikalt ning pingutasid kõik ühise eesmärgi saavutamise nimel.“

Eestis juhtis kriminaalasja kohtueelset menetlust Põhja Ringkonnaprokuratuur. „Narkokuritegevus ei tunne riigipiire ning ka sel juhul kuulusid ühte grupeeringusse mitme riigi kodanikud. Selleks, et halvata terve kuritegelik võrgustik ja tõkestada narkootiliste ainete turule jõudmine, on igapäevaselt äärmiselt oluline kiire ja efektiivne rahvusvaheline koostöö. Koostöö Soome kolleegidega on tunnustust väärt – see nähtub nii äravõetud narkootilise aine kogusest kui ka asjaolust, et kahe riigi koostöös peeti muuhulgas kahtlustatavana kinni ka ebaseadusliku tegevuse organisaatorid,“ sõnas Põhja Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Liis Vainola.

Soome politsei avastas 2022. aastal ka sama võrgustiku teise tarneahela, kus kahtluste kohaselt toimetati hašišit ja kanepit Rootsist Põhja-Soome ning sealt levitati juba narkootiliste ainet edasi üle terve Soome. Kahtlustatavatelt konfiskeeriti üle 100 kilogrammi erinevaid narkootikume. Nende narkokuritegude eest mõisteti mullu detsembrikuus mitu inimest ka rohkem kui 25 aastaks vangi.

Eelpool mainitud kuritegude menetluste raames on hetkel vahi all 15 inimest, kokku on kahtlustatavaid 28.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Eesti politsei annetas Ukrainale 31 politseiautot

Politsei- ja Piirivalveamet viis Ukraina politseile 31 autot, mis olid varem piirkonnapolitseinike kasutuses ning mida

ultra detailed nebula abstract wallpaper 7

Juunikuu teisel poolel võivad mõned tähemärgid kogeda raskemaid aegu. Siin on neli tähemärki, kellel võib olla keerulisem periood:

Kaksikud: Kaksikuid ootab keeruline aeg töö ja suhete osas. Saturni retrograad võib tuua takistusi ja