Teisipäev , 16 aprill 2024
Erakorralised uudised
Ukraina

Eesti annab EIB fondile „EL Ukraina heaks“ 10 miljoni euro suuruse garantii

• 10 miljoni euro suurune garantii Eestilt, et toetada Ukraina taasteprojekte.
• Fondi kogumaht ulatub juba 267 miljoni euroni, kokku on fondi lubatudüle 400 miljoni eurot.
• Fond võimaldab uute projektide heakskiitmist, mis on vajalikud Ukraina ülesehitamise toetamiseks, keskendudes sõjas kannatada saanud eluhoonete ja oluliste ekspordikoridoride taastamisele.

Euroopa Investeerimispank (EIB) ja Eesti Vabariik sõlmisid toetuslepingu, mille alusel Eesti annab fondile „EL Ukraina heaks“ 10 miljonit eurot. EIB lõi fondi 2023. aastal ning see on osa ulatuslikumast algatusest „EL Ukraina heaks“, mille eesmärk on reageerida kiiresti pakilistele vajadustele ja säilitada majanduslik stabiilsus Ukrainas.

Fondi toetab elutähtsate taaste- ja ülesehitusprojektide elluviimist, mis hõlmab nii avalikku kui ka erasektorit, ning edendavad ettevõtjate juurdepääsu rahastamisele Ukrainas. Fondis on osalemas 400 miljoni euro ulatuses enamik ELi liikmesriike.

Eesti Vabariigi rahandusminister Mart Võrklaev ütles: „Ukrainale antav toetus on investeering nii meie enda kui kogu Euroopa demokraatia ja majanduse tugevusse. Venemaa rünnakud on pikalt kestnud ja Ukraina üksi ei suuda oma vahenditega sõjategevuse tulemusi likvideerida. Siin peamegi me üheskoos appi tulema, et Ukraina suudaks jätkata agressori tõrjumisega ja suudaks samal ajal ka oma riiki üles ehitada.“

EIB Ida-Euroopa esinduse juht Jean-Erik de Zagon ütles: „Olen tänulik Eesti toetuse eest EIB fondile „EL Ukraina heaks“. See 10 miljoni euro suurune panus koos teiste rahastajate panusega omab olulist rolli, et toetada Ukraina vastupanuvõimet ning luua alus riigi ELi liikmesusele. Meil on olemas Ukraina kiire taasülesehitamise jaoks vajalikud teadmised ja ressursid ning selline panus võimaldab selle toetuse tõhusalt kasutusele võtta.“

Ukraina taastamiseks prioriteetsete investeeringute toetamine

Fondi tegevust toetavad maksed kümnelt rahastajalt, kelle seas on Belgia, Eesti, Hispaania, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Madalmaad, Prantsusmaa ja Taani. Fondiga on lubanud ühineda ja fondi peaks hakkama toetama veel rahastajaid.

Esimene investeering, mille fond „EL Ukraina heaks“ tegi, oli 25 miljonit eurot Ukraina aktsiakasvufondi, mille eesmärk oli tugevdada VKEsid Ukrainas ja Moldovas.

Lisaks kiitis fondi rahastajate komitee 18. märtsil 2024 heaks veel kaks projekti, mille raames antakse 90 miljonit eurot EIB laene, mida tagavad fondi „EL Ukraina heaks“ antud garantiid. Need projektid keskenduvad kahjustatud kortermajade kiirele taastamisele ja remondile Ukrainas, samuti kiiret ja ulatuslikku remonti vajavate oluliste ekspordikoridoride (nn solidaarsuskoridorid) rekonstrueerimisele ja ajakohastamisele, et säilitada Ukraina põllumajandus- ja muude toodete eksport ELi.

Taustteave

EIB on tegutsenud Ukrainas alates 2007. aastast ning toetanud vankumatult riigi lõimumist ELiga, mis on alates Venemaa täiemahulisest sissetungist muutunud veelgi olulisemaks. EIB seniste projektide portfelli maht riigis on 7,3 miljardit eurot ning pank on investeerinud linnataristusse, energiasse, transporti ja väikeettevõtetesse. Kõigi investeeringute eesmärk parandada igapäevaelu, edendada majanduskasvu ja toetada Ukraina taastamist ja ülesehitamist. Alates Venemaa täiemahulisest sissetungist Ukrainasse 2022. aastal on EIB andnud kiiret abi, tehes 2 miljardi euro ulatuses väljamakseid, et rahastada laastatud taristu kiiret taastamist.

Oma algatusega „EL Ukraina heaks“ ja selle fondiga ning omades olulist rolli Euroopa Liidu 50 miljardi euro suuruse Ukraina rahastu rakendamisel, on EIB endiselt pühendunud sellele, et laiendada tegevust kooskõlas ELi juhtide antud mandaadiga ning tihedas koostöös Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamendi, ELi liikmesriikide ja rahvusvaheliste partneritega.

Vaata ka:

tallinna linnavalitsus

Tallinna Linnavalitsus premeeris ametnikke suurte preemiateg

Preemiaülekanne Tallinna linnavalitsuse ametnikele: Linnasekretär Priit Lello allkirjastatud käskkirjaga premeeriti hea töö eest. Eelmise linnavalitsuse

minuaeg.com uudised

Regionaalminister Madis Kallas lahkub ametist: “Maapiirkondade heaolu nimel astutud sammud ei täitnud ootusi”

Regionaalminister Madis Kallas (SDE) teatas teisipäeval oma lahkumisest ametist. Kallase volitused ministrirollis lõppevad südaööl. “Ministriks

error: Sisu on kaitstud!