Kohalike omavalitsuste valimistel võib kandidaatide hulk ulatuda sadadesse. Ei ole lihtne leida nimekirjast see kõige õigem inimene, kellele oma hääl anda. Kuidas teha parim valik?
● Kindlasti peaks valiku tegemisel kõrvale jätma kandidaadi, kes on lihtsalt “armsa näoga” või kinkis sulle valimiskampaania pastaka. Tähtis ei ole näolapp või pastakas, vaid see, millisesse erakonda või valimisliitu ta kuulub ja kelle programmilisi huve ta volikogus kaitsma hakkab.
● Tuleb vaadata, kas tegemist on erakonnaga või valimisliiduga. Miks see on oluline? Valimisliit on ühepäevaliblikas, kelle eluiga kestab tavaliselt järgmiste valimisteni. Valimisliit ei võta oma tegemiste ega otsuste eest mitte mingisugust vastutust. Eriti ohtlik on, kui valimisliidu tuumiku moodustavad erakondliku taustaga inimesed – tegu on valijate petmisega, sest oma erakonna lipu all ei julgeta madala reitingu tõttu välja tulla. Uue kaubamärgi all müüakse vana ja väsinud sisu.
Erakondade nimekirjad võtavad aga vastutuse nii enne kui ka pärast valimisi. Erakonna nimekirjas kandideerijatelt võib valija alati pärida: miks tegid just sellise otsuse? Erakondade kaudu on võimalik saada omavalitsusele täiendavaid riiklikke toetusi. Valimisliidul selline võimalus puudub.
● Valija peaks andma hinnangu, milline on erakondade üldine poliitiline suund ja mõtted, sest olenemata sellest, mida lubatakse omavalitsuses, on erakonnad sõltuvuses erakonna juhtkonna poolt vastuvõetud otsustest.
Nende valimistega otsustab valija, kas minna edasi mööda kivistunud teed või lasta uutel tuultel puhuma. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ootab Teie abi, et tuua uusi ja positiivsed muudatusi Eesi omavalitsuste valitsemisse.
Kalle Grünthal
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
Riigikogu liige
Põhiseaduskomisjoni ja Euroopa asjade komisjoni liige