Sputniku vaktsiini põhimõte on täpselt sama kui Oxfordi ülikooli ja ravimifirma AstraZeneca koostöös valminud koroonavaktsiinil. Nüüd süüdistatakse Venemaad varguses.
Vene agendid varastasid info AstraZeneca koroonavaktsiini kohta, et president Vladimir Putin saaks teatada maailma esimese efektiivse koroonavaktsiini loomisest, vahendab The Sun.
Briti julgeolekuallikate väitel pääses Vene agent ligi vaktsiini salajasele infole, aga pole teada, kas see toimus AstraZeneca laboris või tehases, või viidi ampull vaktsiini näidisega riigist välja analüüsiks.
Briti siseminister Damian Hinds ei kinnitanud ega lükanud ümber infot vaktsiini idee vargusest. samas ta pidas võimalikuks, et välisriigid on huvitatud tundlikust infost, kaasa arvatud majandus- ja teadussaladused ning intellektuaalne omand.
Julgeolekuasutuse MI5 agendid tegid juba varem kindlaks, et Vene häkkerid ründasid Oxfordi ülikooli juba 2020. aasta märtsis, kuu aega pärast seda, kui teadlased avalikustasid, et tegelevad vaktsiini väljatöötamisega.
Möödunud aasta aprillis teatasid Oxfordi ülikool ja AstraZeneca, et vaktsiini on hakatud katsetama inimeste peal. Kuu aega hiljem teatasid Vene võimud, et neil on olemas oma vaktsiin ning augustis teatas Putin, et Venemaa on võitnud üleilmse võistluse efektiivse koroonavaktsiini loomiseks.
Hiljem selgus, et vene vaktsiin Sputnik V töötab täpselt samamoodi nagu AstraZeneca vaktsiin. Mõlemad on vektorviiruse vaktsiinid ehk kasutavad muud viirust immuunsuse info viimiseks organismi, et see seal hävitaks koroonaviiruse. Sündmuste ahel näitab, et Venemaa võis varastada vaktsiini info siis, kui algasid esimesed inimkatsed.
Julgeoleku allikad on andnud teada Briti valitsuse liikmetele, et vaktsiini info varastati ravimifirmast eesmärgiga luua omaenda vaktsiin.
Vladimir Putin on teatanud, et võttis ise Sputnik V vaktsiini ja soovitas seda ka kõigil teistel teha.