Teisipäev , 30 aprill 2024
Erakorralised uudised
puuk

Kaitse end: puukentsefaliit võib põhjustada raskeid tervisekahjustusi

Kaitse end: puukentsefaliit võib põhjustada raskeid tervisekahjustusi

Esimesed soojemad kevadpäevad äratavad talveunest ka puugid. Kuidas käituda puugihammustuse korral ning vältida puukentsefaliiti haigestumist, räägib Benu apteegi proviisor Margot Lehari.

Kohtab kõikjal

Puukentsefaliit on viirushaigus, mida levitavad puugid. “Puugid saavad viiruse entsefaliidihaige metslooma, peamiselt näriliste verd imedes,” rääkis proviisor.

Kui sageli võib tunduda, nagu kohtaks entsefaliidiga nakatunud puuke vaid metsas, ei vasta see sugugi tõele: nimelt võib neid leida ka linnas asuvast koduaiast ja isegi niidetud muru pealt.

Maailmas leidub mitusada erinevat puugiliiki, kuid Eestis kannavad viirust edasi neist kaks: laanepuuk ja võsapuuk. “Puuk elab umbes 2–3 aastat ning toitub oma elu jooksul kolm korda,” selgitas Lehari.




Hammustust pole tunda

Tavaliselt varitseb puuk maapinnast paarikümne sentimeetri kõrgusel rohukõrrel ning ootab omale sobivat ohvrit. “Puugihammustust inimene ei tunne, kuna puugi sülg toimib tuimestusvahendina,” ütles proviisor.

Puuk kannab viirust enda süljes ja süljenäärmes, mistõttu on tema poolt nakkuse edasikandumine suur isegi peale kohest puugi eemaldamist. “Samas tuleb puuk alati võimalikult kiiresti otsesuunaliselt välja tõmmata ning hammustuskoht desinfitseerida,” soovitas ta. “Kui see mingil põhjusel pole võimalik, tuleb hammustuskoht vee ja seebiga puhtaks pesta,” lisas Lehari.

Hea uudis on aga see, et kes kord entsefaliiti haigestub ja läbi põeb, omab eluaegset immuunsust.

Kuidas aru saada, et oled nakatunud?

Proviisori sõnul sarnanevad puukentsefaliidi sümptomid algavale külmetushaigusele: sageli tekib palavik, peavalu ja lihasvalu. Haigusnähud taanduvad umbes nädala pärast.

Ehkki paljud inimesed tervenevad, tungib iga kolmandal haigestunul viirus edasi ajju. “Siis tekib inimesel kõrge palavik, tugev peavalu, kuklakangestus, oksendamine ja üldine väga halb enesetunne. Sellisel juhul tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole,” toonitas proviisor.

Puukentsefaliiti aitab diagnoosida vereanalüüs ja seljaajuvedeliku analüüs.

Vaktsineerimisest on abi

Puukentsefaliidi vastu nakatumise eest saab end kaitsta vaktsineerimise abil. “Vaktsineerimine on oluline, kuna entsefaliit on raske viirushaigus, mille tõttu võib nii surra kui ka invaliidistuda,” selgitas proviisor.




Püsiva tervisekahjustuse saab aga tervelt kolmandik haiguse läbipõdenud inimestest. “Kuna viirus kahjustab närvirakke, jäävad kõrvalnähtudest sageli püsima suurenenud ärrituvus, peavalud, keskendumis-, käitumis- ja unehäired,” tõi ta välja.

Puukentsefaliidi vastu saab end tänavu vaktsineerida ka Benu apteekides. Vaktsineerimine kestab 19. aprillist 20. juunini kuues erinevas piirkonnas ning kaheksas BENU frantsiisiapteegis nii Tallinnas, Haapsalus, Raplas, Tartus, Võrus kui ka Narvas.

Vaktsineerimisele registreerida on lihtne: seda saab teha nii BENU teenuste veebilehel www.benutervisepunkt.ee, apteeki helistades või ka apteegis kohapeal.

Alliaks. http://www.benu.ee

Vaata ka:

rotaviirus min

Dr Marje Oona: viirusnakkuste leevendamiseks piisab kodustest ravivõtetest

Sügis on käes ja järjest rohkem tabavad meid erinevad viirusnakkused. Tartu Ülikooli peremeditsiini kaasprofessor dr