Taanis viidi läbi tuhandete inimestega uuring, milline mõju on kirurgilise kaitsemaski kandmisel nakatumisele ning leiti, et maski kandmine parandab nakatumise vältimise šansse ainult 14 protsendi võrra.
Uuring viidi läbi eesmärgiga, kas on mõtet teha maski kandmine Covid-19 epideemia ajal kohustuslikuks või pole sellisest kohustusest haigestumiste vältimiseks kasu.
Uuringus kutsuti osalema täiskasvanud inimesed, kes viibivad päevas väljaspool kodu vähemalt kolm tundi ja ei pea kandma maski töö tõttu. Inimesi jälgiti ühe kuu jooksul.
Juhusliku valimi alusel paluti kanda maske 3030 osalisel. 2994 inimest määrati kontrollgruppi, kes maski ei kandnud. Uuringu tegid lõpuni 4862 inimest.
Maskikandjatest nakatus Sars-Cov-2 42 inimest, ehk 1,8%. Maski mitte kandvast kontrollgrupi inimestest nakatus 53 inimest, ehk 2,1 protsenti osalistest. Mõlema grupi nakatumiste vahe oli 0,3 protsendipunkti ehk maski kandmine vähendas nakatumise riski 14 protsenti. Selline protsendivahe pole uuringu läbi viinud teadlaste sõnul “statistiliselt oluline”.
Uuringu kokkuvõttes leiavad teadlased, et kui inimene elab kogukonnas, kus nakatumisi on pigem tagasihoidlikult ja kus mingil määral peetakse “sotsiaalset distantsi”, siis inimeste maski kandma sundimine ei vähenda nakatumiste arvu mitte kuidagi.
Toimetas Karol Kallas – objektiiv.ee
Loe ka: Vereproov võib anda aimu haiglasse jõudnud koroonahaige saatusest.
Loe ka: Terviseameti 4 valet, seoses COVID-19 suhtes.
Loe ka. POMMUUDIS: Kohus tunnistas levinud koroonatesti PCR ebausaldusväärseks.