Thursday , 7 November 2024
covid 19 g7f07afbd6 640

COVID-19 ja grippi haigestumuse intensiivsus on madal ja iseloomulik praegusele aastaajale

Ülemiste hingamisteede ägedate respiratoorsete nakkuste, sh ka COVID-19 ja grippi haigestumine püsib stabiilsena, haigestumuse intensiivsus on madal ja iseloomulik praegusele aastaajale. Püsivat gripiviiruse ja RS-viiruse levikut ei ole veel täheldatud.

Gripp

42. nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3001 inimest, neist 36,8% olid lapsed. Nakatunute arvu osas maakondades suuri erinevusi ei olnud.

Püsivat gripiviiruse levikut ei ole veel täheldatud, registreeritakse üksikuid gripiviirusega seotud haigestumisi. Laboratoorselt kinnitati neli gripiviirust, neist üks oli A-gripiviirus, üks B-gripiviirus ning kahel juhul jäi viirus tuvastamata. Haigestumised olid valdavalt seotud muude respiratoorseid viirusnakkuseid põhjustavate viirustega, neist rinoviirused moodustasid 48%, millele järgnesid adeno- ja paragripiviirused.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel on Euroopa Liidus gripi aktiivsus madalal hooajalisel tasemel.

COVID-19

21. oktoobri seisuga lisandus nädala jooksul 867 COVID-19 haigusjuhtu. Registreeritud haigusjuhtude üldarv vähenes võrreldes eelmise nädalaga 4,6%.

Haigestumus on kasvutrendis vanuserühmades 5–9 aastat ning 75+ aastat. Väikelaste ja täiskasvanute hulgas on haigestumus vähenenud või ei muutunud märgatavalt. 

Haiglate poolt edastatud andmetel hospitaliseeriti raske kuluga COVID-19 haiguse tõttu 27 patsienti, kellest 24 ehk 88,9% olid üle 60-aastased. Intensiivravi vajas üks inimene, surmajuhte ei esinenud.

Raske COVID-19 tõttu hospitaliseeritute arv püsib stabiilsena, langustrend on peatunud ning on täheldatud väikest kasvutrendi. Haigestumuse kasv vanemaealiste seas võib kaasa tuua ka hospitaliseerimiste arvu suurenemise.

Kõik sekveneeritud proovid on Omikron tüve BA.2.86 ja KP.3 variandid.

Terviseameti soovitused, kuidas kaitsta ennast ja oma lähedasi:

  • Vaktsineeri ennast!

Kõige rohkem vajavad gripi vastu kaitset riskirühmad – kuni 7-aastased väikelapsed, lapseootel naised, üle 60-aastased ning samuti alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk tüsistusteks ja raskeks põdemiseks. Gripi riskirühmadele on vaktsineerimine tasuta. Vaktsineerida saab perearstikeskustes, mitmetes apteekides ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. 

  • Haigena püsi kodus! Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled veendunud, et oled ise terve.
  • Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või perearsti nõuandeliiniga 1220.
  • Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.
  • Järgi üldiseid hügieenireegleid!
  • Järgi tervislikku eluviisi – maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

Vaata vaktsineerimise infot veebilehel www.vaktsineeri.ee 

Vaata ka:

loht

Miks õhtuti kõht punni läheb ja raskem on olla?

Kui pärast söömist läheb kõht punni ja raskemaks, on sellel mitmeid põhjuseid. Kõige sagedasem põhjus

olav tvedt oVaYMgBMbs unsplash

Tervisekontrollis põrunud eakad pole nõus autojuhtimisest loobuma. Isegi enesetapuga on ähvardatud…

• Tänavu on eakad roolikeerajad põhjustanud 150 inimkannatanuga liiklusõnnetust. Mõnelgi puhul on politseil olnud alust