Kas olete endiselt köhaga hädas isegi pärast haigeks jäämist? Teadlaste sõnul on see üsna tavaline seisund, mis mõjutab umbes 11–25% täiskasvanutest pärast hingamisteede infektsiooni.
Infektsioonijärgne köha või viirusjärgne köha on köha, mis kestab kolm kuni kaheksa nädalat pärast haiguse möödumist. Uus uuring, mis avaldati hiljuti Canadian Medical Association Journal’is, selgitab, et eelnev haigus käivitab põletikureaktsiooni, mis suurendab bronhide tundlikkust ja lima tootmist, takistades samal ajal lima normaalset eemaldumist.
Kuidas peaksime püsiva köhaga toime tulema?
“Enamikul juhtudel taandub köha iseenesest ilma ravimite või ravita, kuid võib kesta kauem kui arvate,” sõnas uuringu autor ja perearst dr Kevin Liang.
Uuringud on näidanud, et inhaleeritavate kortikosteroidide, bronhodilataatorite ja suukaudsete ravimite efektiivsust nakkusjärgse köha ravis pole selgeid tõendeid.
Enamik uuringuid viitab sellele, et köha taandub iseenesest ilma ravimiteta. Lisaks võivad need ravimid kaasa tuua kõrvaltoimeid ja kulutusi ning inhalaatorite kasutamine vabastab ka gaase, mis võivad keskkonnale kahjulikud olla, märkisid teadlased.
Millal peaksime pöörduma arsti poole?
Köha, mis kestab üle kaheksa nädala, loetakse krooniliseks ja vajab täiendavat hindamist, et välistada seisundid nagu astma või krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK). Samuti on murettekitav, kui kaasnevad sümptomid nagu veriköha, üldised sümptomid (palavik, külmavärinad, kehavalud), neelamisraskused, õhupuudus või häälepaelte kähekus. Sel juhul võib olla vajalik täiendav uuring, sealhulgas rindkere röntgenograafia. Kui teil on korduvaid kopsupõletikke või kui olete pikaajaline suitsetaja, tuleks arstiga nõu pidada, kui köha ei taandu kaheksa nädala jooksul või kui see hullemaks muutub.
“Tähtis on patsientidele selgitada, et nakkusjärgne köha on ajutine ja tavaliselt mööduv seisund ning retseptiravimite, sealhulgas antibiootikumide tarbetu väljakirjutamine võib olla välditav. Kui köha püsib üle 8 nädala või kui ilmnevad uued sümptomid, peaksid arstid soovitama järelkontrolli, et vajadusel alustada täiendavat ravi,” selgitasid teadlased.