Kartul on üks levinumaid köögivilju maailmas. Ometi võib selle tavalise juurviljaga kaasneda teatud oht, kui ta muutub roheliseks. Kuid mis põhjustab kartuli rohelistumist ja miks see võib olla ohtlik?
Klorofülli tootmine
Kartuli roheliseks muutumise peamine põhjus on klorofülli tootmine. Klorofüll on pigment, mis annab taimedele nende rohelise värvuse. Kartulis, nagu ka teistes taimedes, tekib klorofüll valguse toimel. Kui kartulit hoitakse valguse käes, hakkab ta tootma klorofülli, mis annab talle rohelise värvuse. See on kartuli loomulik viis kaitsta end liigse päikesevalguse eest.
Solaniini tekkimine
Kuigi klorofüll ise pole inimestele ohtlik, on kartuli roheliseks muutumise juures olulisem mure solaniini tekkimine. Solaniin on toksiline aine, mida kartul toodab samuti valguse käes. Selle kemikaali koguse suurenemine kartulis on taimede loomulik kaitsemehhanism kahjurite ja herbivooride vastu.
Solaniini allaneelamine võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas iiveldust, oksendamist, kõhulahtisust, peavalu ja isegi kesknärvisüsteemi kahjustusi. Eriti ohtlik on see lastele, eakatele ja inimestele, kellel on nõrgenenud immuunsus.
Kuidas vältida kartuli rohelistumist?
Et vältida kartuli rohelistumist ja sellega kaasnevat solaniini teket, tuleks järgida mõningaid lihtsaid samme:
- Hoidke kartuleid pimedas: Valguse eest kaitsmine on parim viis vältida kartuli roheliseks muutumist. Ideaalne koht kartuli hoidmiseks on jahedas, pimedas ja hästiventileeritud kohas.
- Eemaldage rohelised osad: Enne kartuli keetmist või praadimist tuleks eemaldada kõik rohelised osad. Kui kartul on suuresti roheline, on parem seda mitte süüa.
- Hoiduge väga rohelistest kartulitest: Kuigi väike kogus solaniini ei pruugi olla ohtlik, on parem vältida suure solaniinisisaldusega kartuleid.
Järeldus
Kuigi kartul on maitsvaks ja toitvaks köögiviljaks, tuleks olla ettevaatlik, kui see muutub roheliseks. Teades, miks ja kuidas kartul rohelistub, saame võtta tarvitusele meetmeid nende ohtude vältimiseks ja nautida kartuleid ohutult.