Ärevus on psühholoogiline seisund, mis väljendub ärevuse, mure, pingete, hirmu ja ebakindluse tundena. See on normaalne emotsionaalne reaktsioon, mida kogevad paljud inimesed erinevates eluolukordades, nagu näiteks olulised sündmused, esinemised, eksamid, suhted, tööga seotud pinged jne.
Ärevus võib olla lühiajaline ja mööduv või pikaajaline ja krooniline, ning see võib avalduda erineval viisil. Mõned üldlevinud ärevuse sümptomid on südamepekslemine, higistamine, värisemine, õhupuudus, iiveldus, pearinglus, rahutus, kontsentratsiooniprobleemid ja unehäired.
On oluline märkida, et ärevus on normaalne osa inimese elust, kuid kui see muutub liialt intensiivseks, püsivaks ja segab oluliselt igapäevaelu, võib see olla ärevushäire sümptom. Mõned levinud ärevushäired on generaliseerunud ärevushäire (GAD), paanikahäire, sotsiaalfoobia, foobiad ja traumajärgne stressihäire (PTSD). Ärevushäirete puhul võib olla vajalik professionaalne abi, näiteks psühhoteraapia või ravimid.
Eneseabi tehnikad, nagu stressi maandamine, hingamisharjutused, füüsiline aktiivsus, lõdvestustehnikad ja toetavate inimeste toetus võivad aidata ärevust leevendada. Oluline on ka tervislik eluviis, mis hõlmab piisavat und, tasakaalustatud toitumist ja regulaarset liikumist.
Kui ärevus muutub liiga koormavaks või häirib oluliselt igapäevaelu, on soovitatav pöörduda professionaalse abi saamiseks litsentseeritud vaimse tervise spetsialisti poole.